SNIMANJE FILMA O BRILIJANTNOJ OPERACIJI VOJSKE RS “KORIDOR”
ZNAČAJ snimanja filma o proboju koridora 1992. godine je višestruk, kao što je višestruk značaj te briljantne operacije kojom je zaustavljeno stradanje beba u banjalučkom porodilištu usled nedostatka kiseonika i sprečena humanitarna katastrofa u zapadnom delu Republike Srpske, izjavio je direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić.
On je naglasio da o značaju filma govori i činjenica da je njegovo snimanje projekat dve vlade, Republike Srpske i Srbije, te istakao da će ovaj film biti najbolji način za institucionalnu gradnju kulture sećanja i pamćenja.
- Treba znati da je jedan od bitnih segmenata operacije koridor spajanje istoka i zapada Republike Srpske, kao i otvaranje puta prema Srbiji, koji je i obezbedio neophodni kiseonik i osnovne životne namirnice za odsečeno stanovništvo, rekao je Kojić.
Prema njegovim rečima, nikako ne sme biti zanemarena činjenica da su probojem koridora oslobođeni Brod, Derventa, Odžak i druga mesta masovnog zatvaranja srpskog naroda, pre svega starijih i nemoćnih lica i dece.
Te 1992. godine, tvrdi Kojić, Brod se zvao grad logora i tamo je bio uspostavljen klasični sistem logora kao što je bio uspostavljen tokom Drugog svjetskog rata, gde je pretilo uništenje srpskog naroda na području Posavine.
- Ono što se može videti kroz izjave ljudi koji su učestvovali u proboju koridora, prilikom oslobađanja tih opština i gradova, a što smo i mi videli kroz naša istraživanja, jeste da su Srbi bili izloženi najstrašnijim i najmonstruozniji oblicima tortur - naglasio je Kojić.