FENOMEN IZ SRCA ŠUMADIJE: U kraljevačkom muzeju otvorena izložba posvećena legendarnoj grupi "Smak"
U GALERIJI Narodnog muzeja u Kraljevu otvorena je retrospektivna izložba posvećena „Smaku“, jednoj od najznačajnijih domaćih rok grupa, čija je autorka Ksenija Đerković, arhivista Istorijskog arhiva Šumadije u Kragujevacu i kćerka Slobodana Stojanovića Kepe, bubnjara ovog kultnog benda.

G.Šljivić
Osim uobičajenih fotografija sa koncerata i nastupa, ovom prilikom izloženi su i muzički rekviziti, oprema i garderoba koju su članovi „Smaka“ koristili na sceni, omoti gramofonskih ploča, plakati, novinski članci, intervjui, top liste i isečci iz starih jugoslovenskih novina i časopisa među kojima je i naslovna strana „TV Novosti“ objavljenih 24. juna 1977. godine.

G.Šljivić
- Tu su i ulaznice sa važnijih koncerata, poput onog iz 1975. godine kada su bili predgrupa čuvenom „Dip parplu“. Obuhvaćen je period od 1971. do velikog koncerta na beogradskom Ušću 2015. godine. Ova retrospektivna postavka privukla je publiku svih generacija – naglašava Ksenija Đerković, autorka izložbe.

G.Šljivić
Legendarni „Smak“ su, 1971. u Kragujevcu, osnovali gitarista Radomir Mihajlović Točak, basista Zoran Milanović i bubnjar Slobodan Stojanović Kepa.

G.Šljivić
O fenomenu iz srca Šumadije mnogo toga je i napisano i rečeno, a neponovljive pesme poput „Šumadijskog bluza“, „Daira“, „Biske“, „Ulaska u harem“, ili „Crne dame“ i dalje su neizostavni deo najuticajnijih poglavlja svih antologija rok muzike na prostoru bivše Jugoslavije.
G.Šljivić