ROK MUZIKA U DOBA TITA: Sali Salini snima i četvrti dokumentarac o bivšoj Jugoslaviji
TURSKI režiser i srpski zet Sali Salini, posle takozvane balkanske trilogije koju čine dokumentarni filmovi o trubi (Rock the Trumpet), sevdalinki ("Sevdalinka, alhemija duše") i tamburici ("Zaustavite Dunav i skazaljke stare"), radi novi dokumentarac koji ima veze sa našim podnebljem - "Crko maršal ili kako je rokenrol uništio Jugoslaviju", čija se premijera očekuje na jesen 2023. godine.
- Tema koju film obrađuje je rok muzika i popularna kultura u doba bivše Jugoslavije, sa posebnim osvrtom na period dok je maršal Tito bio živ - rekao je, za "Novosti", Salini.
- Radimo ga već skoro dve godine, a biće završen i premijerno prikazan u jesen 2023. Ovom prilikom se još jedanput zahvaljujem dosadašnjim učesnicima i, što je još bitnije, njihovoj iskrenosti na ovu još uvek škakljivu temu.
U filmu se pojavljuju i govore jugoslovenski rokeri i novinari, pa tako od "JU grupe" saznajemo da su veoma voleli Tita, da je Bruno Langer sa "Atomskim skloništem" svirao doživotnom predsedniku SFRJ rokenrol još 1971. godine, Vlatko Stefanovski iz "Leb i sol" priča kako u Jugoslaviji "nismo bili uskraćeni ni u čemu i mogli smo da kupimo ploču Dejvida Bouvija samo mesec dana posle njenog objavljivanja u Londonu", a pokojni Miša Aleksić iz "Riblje čorbe" otkriva kako je njihova pesma "Al Kapone", sa albuma "Koza nostra", bila direktna asocijacija na Tita, ali da im niko nije zabranio tu pesmu.
- Služba je sve pratila i u službi su, očigledno, bili sposobni kadrovi koji su shvatili da rokenrol ne može da sruši Tita, ni Jugoslaviju - smatra Petar Janjatović.
Doktor novog primitivizma Nele Karajlić ističe da laže svako ko kaže da tog 4. maja 1980. kada je umro Tito nije plakao, ili bar bio tužan, a Rade Šerbedžija naglašava da je "Tito bio autokrata, ali je, što se tiče tiranije, bio najblaži na svetu". Do završetka filma režiser Salini planira još mnogo zanimljivih i veoma bitnih sagovornika na ovu temu.