U KAFANI SE MUZIKA NAJBOLJE NAUČI: Nema ravnodušnih kada vide i čuju "La bandu", ženski tamburaški orkestar iz Novog Sada (FOTO)
BAŠTINU neguju u svom, mladalačkom fazonu, izvornim instrumentima i starogradskim, ali pre svega novim, dobro poznatim melodijama sa svih meridijana, u njihovom izboru.
Članice jedinog ženskog tamburaškog orkestra u Srbiji, "La banda", već gotovo deceniju osvajaju srca ljubitelja umilnih nota, prikazujući univerzalnost tamburice.
Zvuk tradicionalnog instrumenta, dva veka prisutnog na ovim prostorima, oplemenjuju u novom svetlu, modernijim repertoarom, veselim obradama i aranžmanima, domaće i strane, istinski kvalitetne muzike. Zbog toga, "dame s tamburicama iz Novoga Sada", gde god da nastupe, poberu ovacije publike i otvoren poziv da ponove koncert.
Zatekli smo ih u studiju, na probi, iz kog su dopirale orijentalne arije.
- Putujemo u Tursku, gde ćemo 21. maja nastupiti na otvaranju festivala dokumentarnog filma, "Balkan panorama film festival" u Izmiru - kaže Aleksandra Krstić, vokal "La bande", inače profesorka engleskog jezika.
- Prošlog leta smo učestvovale na snimanju filma povodom 15 godina "Tamburica festa", čiji reditelj, Sali Saliji, profesor režije na Akademiji za film u Izmiru, nas je pozvao. Pripremamo nekoliko turskih pesama, pevaću na njihovom jeziku, a predstavićemo i naš repertoar.
Milana Vuković, umetnica na primu, doktorand farmacije, dodaje da se devojke raduju nastupu i da ih posebno zanima reakcija publike.
- Saliji nam je rekao da će to biti prvi put da tamburaški orkestar nastupa u Izmiru, a posebno zanimljivo domaćinima biće činjenica da je reč o ženskom orkestru. Potrebno je da orijent dočaramo na tamburici, što je nama zabavno sa umetničke strane, a to sve i jeste u duhu "La bande" - ističe Vukovićeva.
Prvi nastup na velikoj sceni, 2014. godine na "Tamburica festu" na Petrovaradinskoj tvrđavi, doneo im je i prva priznanja. Osvojile su prvu nagradu publike, uz ovacije i nagradu za najbolju pesmu, a zatim su osvajale publiku i odličja, redom.
- Nastupile smo sa pesmom "U mom zagrljaju", sjajnog Đorđa Čavića, s kojim i danas sarađujemo i družimo se. To je bila potvrda da smo dobro krenule, i nastavile smo u našem smeru. Nedavno smo u Domu sindikata nastupale sa fenomenalnim "Legendama" na njihovom koncertu, pratile smo Draganu Mirković, tu je saradnja sa najboljim tamburašem sveta, Brankom Bakom Jovanovićem - priča čelistkinja, Julijana Baštić, profesorka i doktorand na Muzičkoj akademiji.
Najčešće se predstavljaju obradama i kompozicijama pisanih za njih, a uskoro će i promocija njihove prve autorske pesme.
- Aleksandra je napisala našu prvu pesmu, tako da stalno dopunjujemo repretoar. Sviramo ono što volimo, što nam se dopada a slušamo gotovo sve muzičke žanrove. Nemamo menadžera, sve same radimo, ali imamo mnogo kontakata i prijatelja i same biramo i odlučujemo gde ćemo nastupati. Ljudi imaju jasnu sliku, znaju šta sviramo i pozivaju nas na lepe događaje, tako da retko odbijamo uglavnom zbog vremena. To je i poenta, da osim tamburaške muzike može da se svira sve ono što mi volimo - kaže Branka Biberdžić, majstorica na kontri, inače procenitelj nepokretnosti.
Uprkos najezde muzičkih televizija i lakih elektronskih nota tokom njihovog odrastanja, članice "La bande" su se opredelile za tamburicu.
- Svaka od nas, pojedinačno, preko muzičke škole, sekcije u školi... upoznale smo se u tim krugovima, odlučile da se družimo i da nam nije prioritet da budemo popularne.
Istina je, nismo za kompromise, već nas vodi želja da uživamo u druženju i razmeni energije sa publikom. Bilo je mnogo sugestija i predloga sa strane da budemo provokativnije, komercijalnije, ali to nam nije cilj. Idemo našim putem i veoma nam je dobro - kaže Branka Biberdžić.
Sanja Ćeran, perkusionista, službenik je Policijske uprave:
- Privatno slušamo sve žanrove, domaću i stranu muziku, od naravno, tamburaške, koju sve volimo, naročito u kafani gde se najbolje nauči, pa sve do popularne elektronske.
Ljubav prema muzici nas je zbližila, kolege tamburaši nas podržavaju, uvek ima novih predloga. Nastupale smo najviše u Srbiji, zatim u Crnoj Gori, BiH, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Austriji i uvek naišli na dobrodošlicu publike. Jer, ponovo su nas zvali u više navrata. Nadamo se da je korona prošlost i da ćemo ponovo da se družimo sa publikom, čemu se najviše radujemo.
Jelena Sabo, primašica, profesorka biologije i doktorand, otkriva:
- Sve smo zaposlene, a imamo i jednu studentkinju. Od pet udatih devojaka, nas tri smo majke i u orkestru imamo četvoro dece. Sve to govori da sve imamo pregršt obaveza. Jedva postižemo da se okupljamo i muziciramo, ali želja nas drži.
ZNA SE ZA NAS
POREĐENjA sa "Frajlama" i pojedine ocene da su trenutno popularnije od njih, ne dotiču ih mnogo.
- Smatramo da nismo mi toliko poznate, ali je jasno da se u tamburaškim krugovima zna za nas. Oba su ženska orkestra i to iz Novog Sada, ali se umnogome razlikujemo, radimo druge stvari. Nama je bitno da nastavimo našim putem i da uživamo - kaže Milica Lerić, koja svira begeš, a kao master etnomuzikologije je profesorka u muzičkoj školi.
TURNEJA U JUNU
"LA BANDA" se priprema i za značajne nastupe na leto.
- Pravimo turneju u junu, koja spaja sever i jug, koncertima u Inđiji i Nišu. Biće to muzički most, a sviraćemo naš repertoar i poznate pesme Srbije. Mogu da otkrijem da smo ubacile i čuvenu tamburašku "Sremačko je selo malo...". U avgustu nastupamo na "Tamburica festu" u okviru muzičkog spektakla "Tamburaške filharmonije", u kojoj će učestvovati više od stotinu umetnika iz raznih zemalja - kaže Neda Radman, bas primašica, arhitekta u projektnom birou.
IMESMO SMISLILE NA BRZINU
KROZ "La bandu" je od osnivanja orkestra, prošlo 17 devojaka, a ime su na brzinu smislile, neposredno pred premijerni nastup.
- Bilo je raznih ideja i predloga, ali pošto se tamburaški orkestri nazivaju bandama, ispred smo samo ubacile "La", da zvuči ženski. Bilo je originalno, govori da je reč o tamburicama i ostalo je - kaže Ljubica Pavlović, bas primašica, studentkinja.