NIJEDNOG PRIJATELJA NISAM ZAPOSLIO: Direktor Sokoja Dejan Manojlović tvrdi da nije bilo malverzacija
NA pitanje "Novosti" da li je tačno da je u godini korone, u kojoj izvođači nisu imali od čega da žive, od para autora, za savetnike doveo petoricu svojih prijatelja, i to za velike plate, direktor Sokoja Dejan Manojlović za "Novosti" je odgovorio da to nije tačno.
Iako je kompozitor Zoran Radetić, čak, izjavio da "direktor Sokoja prima platu od 280 i nešto hiljada dinara, dok su plate njegovih prijatelja savetnika oko 180.000 dinara, što je na mesečnom nivou protivvrednost 12.000 evra, Manojlović je i to negirao.
- Nije tačno da sam kao direktor zaposlio pet svojih prijatelja za savetnike, štaviše, nisam zaposlio nijednog svog prijatelja - tvrdi direktor Sokoja, za naš list. - Što se tiče zarada, niko od zaposlenih nema ni blizu 280.000 dinara.
Manojlović nije odgovorio koliko tačno savetnika ima, ali je potvrdio pisanje "Novosti" da je obračun plata izmestio u računovodstvo jedne privatne agencije, iako Sokoj ima računovodstvo koje obrađuje autorske tantijeme.
- Tačno je, ali nema ničeg spornog u angažovanju računovodstvene agencije - kaže prvi čovek Sokoja.
- Izmeštanje obračuna zarada ni na koji način ne utiče na transparentnost ukupnih troškova za zarade zaposlenih.
Pitali smo i da li je tačno da je njegov savetnik Janko Balandžić, predsednik Izvršnog odbora Pokreta slobodnih građana, a Manojlović je bio kratak:
- Sokoj kao poslodavac ne prikuplja informacije o eventualnom članstvu zaposlenih u političkim strankama.
Mnogi navode da ne postoji transparentnost u Sokoju, od zapošljavanja, preko trošenja novca, do isplate autora i onog što se emituje, međutim, Manojlović tvrdi da su članovi Sokoja transparentno obavešteni, i to preko portala za autore, sajta, saopštenja i mejlovima koji im se šalju. To uključuje sve relevantne podatke kada su u pitanju isplate, kao i poslovanje same organizacije, podrazumevajući i finansijske i revizorske izveštaje.
Zamoljen da prokomentariše najavu autora da će tužiti Sokoj zbog neregularne izborne skupštine, direktor kaže da je sednica skupštine, pa samim tim i glasanje, održana u skladu sa aktima Sokoja, tako da nema osnova za tužbu.
Softver koji tačno zna koliko se i šta emituje u svakom mediju, a koristi se u svetu, Sokoj nema, kaže direktor, već koristi onaj za prepoznavanje emitovanja, ali u cilju kontrole onoga šta emiteri prijavljuju, a pored toga vrši i dodatni interni monitoring:
- Problem je što stara izdanja nisu digitalizovana i za njih nema audio-otisaka, već ih Sokoj pribavlja od svojih članova.