NOVE ODLUKE REPUBLIČKOG ŠTABA! Otvaraju se tržni centri, blago popuštanje mera u Republici Srpskoj
REPUBLIČKI štab za vanredne situacije RS doneo je danas odluku da se sve postojeće mere produžavaju do 12. aprila, dok je nova mera da se dozvoljava rad tržnih centara u Republici Srpskoj, a uz poštovanje svih epidemioloških mera.
- Obavezuju se tržni centri da odrede jednu ili više osoba za sprovođenje mera unutar objekta, sa posebnom pažnjom na ograničenje broja ljudi - rekla je ministarka trgovine i turizma RS Suzana Gašić.
Rad ugostiteljskih objekata je i dalje ograničen samo na šaltersku prodaju i dostavu hrane i pića.
- Bilo je rasprave o otvaranju bašta ugostiteljskih objekata, ali smo odlučili da još nije trenutak. Svesni smo da ugostitelji nisu zadovoljni takvim odlukama - rekla je Gašić, te podsetila na olakšice i mere koje je Vlada RS dogovorila za ovaj sektor, a zbog zabrane poslovanja odlukama štaba.
Ona je istakla i da je u bazenima, kojima je bio zabranjen rad, sada dozvoljeno obavljanje trenažnog procesa sportista.
Podvukla je da će prve blaže mere, o kojima će se eventualno razgovarati, biti otvaranje kafića, te početak nastave u školama za decu do petog razreda.
U martu je u Republici Srpskoj bilo preko 10.000 obolelih od virusa korona, što je oko jedne petine svih obolelih, a hospitalizovano je rekordnih 1.300 pacijenata.
Naveo je to danas direktor Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković.
- Imamo i dalje ozbiljnu situaciju u RS. Ogroman je pritisak na domove zdravlja i bolnice - istakao je Zeljković.
Ministar zdravlja RS Alen Šeranić je rekao da je epidemiološka situacija trenutno najteža u Banjaluci i Trebinju, a kada je u pitanju broj pacijenata na lečenju.
U Banjaluci se na dve lokacije pružaju zdravstvene usluge pacijentima obolelim od korone.
- Ovog vikenda će se obezbediti 100 do 150 kreveta za UKC RS u Banjaluci, jer postoji značajna potreba da se pacijenti smeste i leče u centralnom bloku. U bolnici u Trebinju isto imamo ozbiljnu situaciju, a iz Kompenzacionog fonda biće izdvojeno 138.000 KM za kiseonik i sve što je potrebno za terapiju - rekao je Šeranić.