SEĆANJE NA SRBE - SREBRENIČKE ŽRTVE: Parastos u selima Sase, Zalazje, Biljača i Zagoni

12. 07. 2020. u 19:19

DVADESET osam godina od zločina nad 69 srpskih civila i vojnika na Petrovdan 1992. godine, u srebreničkim selima Sase i Zalazje i bratunačkim Biljača i Zagoni, obeleženo u nedelju kod spomenika i kosturnice u selu Zalužje.

Tanjug

Tim povodom služen je parastos i položeno cveće, ali uz poštovanje epidemioloških mera. Parastos je služen i žrtvama iz ovog sela koje su ubile ustaše na drugi dan Trojčindana 1943. godine.

Tog tragičnog Petrovdana, osim 69 poginulih, nestala su 22 Srbina. Deset tela slučajno je pronađeno i ekshumirano 10. juna 2011. iz masovne grobnice na Zalazju, prilikom traženja tela nastradalih Bošnjaka. Posmrtni ostaci nastradalih su posle više od jedne godine identifikovani i sahranjeni na Petrovdan 2012, dok su dva tela ekshumirana, identifikovana i sahranjena ranije.

Deset nestalih još nije pronađeno, i njima se gubi trag u logoru u bivšoj srebreničkoj policijskoj stanici.

U Srebrenici je služena sveta liturgija u Crkvi Pokrova Presvete Bogorodice, a članovi porodica poginulih, rodbina, komšije i saborci posetili su mesta stradanja, položili cveće kod spomen-obeležja i zapalili sveće.

Srpski član Predsedništva BiH izjavio je u nedelju u Tesliću da je Srebrenica mesto u kome se ne može favorizovati jedna istina, već se ona mora graditi na činjenicama, a ne na spekulacijama. Govoreći o nameri da se, kako je istakao, nametne zakon o zabrani negiranja genocida, Dodik je rekao da to pokazuje da je u pitanju "sumnjiva istina, a da istina mora da bude egzaktna i prihvaćena od svih".

STRADALNICI

- Mi govorimo i jeste tačno da je u Srebrenici počinjen ozbiljan zločin i da su ozbiljno stradali Bošnjaci, ali nije ono što oni pričaju - rekao je u nedelju Dodik, ukazujući da su na području Srebrenice stradali i Srbi, ali i pripadnici drugih naroda.

Pogledajte više