GINU GRAĐEVINARI I RADNICI U ŠUMARSTVU: Sve češće povrede na radu u Republici Srpskoj

Nevena Bunić 16. 12. 2024. u 06:45

ZA deset meseci u Srpskoj je poginulo osam osoba zbog povreda na radu, a desilo se čak 75 težih povreda.

Foto: D. Pozderović

Ljudi najčešće stradaju jer poslodavci nisu obezbedili mere zaštite, ili radnici nisu obučeni za bezbedan rad - govore podaci Inspektorata Republike Srpske.

Poslednji slučaj teže povrede radnika koji je kasnije i preminuo, desio se prošlog meseca na gradilištu u banjalučkom naselju Starčevica. Tada su povređena dva radnika nakon što je na njih pao teret usled pucanja sajle na kranskoj dizalici. Nakon dve sedmice, jedan od njih je preminuo na UKC u Banjaluci.

- Kada je u pitanju povreda na radu na gradilištu u Bulevaru vojvode Stepe Stepanovića u Banjaluci kod izvođača radova, utvrđene su određene nepravilnosti. Postupajući inspektor rada je protiv izvođača radova pokrenuo upravni postupak kao i prekršajni postupak, koji su još u toku - odgovorili su za "Novosti" iz Inspektorata RS.

Iako inspektori stalno obilaze teren, propusti na radnim mestima zbog kojih dolazi do nesreća, stalno se dešavaju.

- Za prvih deset meseci ove godine u Srpskoj dogodilo se osam smrtnih povrede na radu, i to dve u građevinarstvu, tri u šumarstvu i drvnoj industriji i tri u ostalim delatnostima. Takođe, dogodilo se 75 težih povreda, od čega 15 u građevinarstvu, dve u elektroprivredi, 24 u šumarstvu i drvnoj industriji, jedna u hemijskoj industriji i 33 u ostalim delatnostima - navode u Inspektoratu RS.

Devojka ostala bez ruke

KRAJEM avgusta ove godine desila se teška nesreća u hemiskoj čistionici u Banjaluci. Radnica je teško povređena nakon što joj je valjak za peglanje pri visokoj temperaturi uvukao šaku i podlakticu. Ona je imala više operacija ali je nažalost, ostala bez ruke.

Od januara do kraja oktobra ove godine u oblasti zaštite na radu inspektori su obavili oko 1.300 kontrola, i utvrdili 550 propusta, govore zvnični podaci. U istom periodu poslodavcima je izrečeno 420 upravnih mera, dok je zbog počinjenih prekršaja podneto šest prekršajnih prijava i izrečene kazne u vrednosti od 309.000 KM.

Kao najrizičnije delatnosti izdvajaju se građevinarstvo, elektroprivreda, te šumarstvo i drvna industrija u kojima posmatrano po godinama postoji kontinuitet nastanka povreda na radu.

- Inspekcijske kontrole pokazale su da se najčešće utvrđene nepravilnosti odnose na propuste u pogledu organizacije i sprovođenja mera zaštite na radu, primenu preventivnih mera, osposobljavanje radnika za bezbedan rad, redovno ispitivanje opreme i sredstava rada i drugo - istakli su u Inspektoratu.

Pogledajte više