U SRPSKOJ POD LUPOM STARIJE GRAĐEVINE, MOSTOVI, TUNELI: Dopis opštinama i gradovima da provere bezbednost infrastrukture

S. MIŠLjENOVIĆ 18. 11. 2024. u 07:30

SA ciljem sprečavanja tragedija, poput one na železničkoj stanici u Novom Sadu, Ministarstvo za prostorno uređenje i građevinarstvo RS uputilo je dopis opštinama i gradovama, javnim preduzećima i inspekcijama da vode računa o kontrolama nad javnim objektima, posebno starije izgradnje, poštujući rokove za proveru bezbednosti.

Foto: Srna

Za sigurnu gradnju i bezbedne objekte neophodna je koncizna metodologija i odgovornost. Struka naglašava da je nužno ispoštovati sve korake, bez izuzetaka.

- Sa terena već dobijamo odgovore. U slučaju oštećenja objekta koji ugrožava njegovu stabilnost ili nekog njegovog dela, i ako postoji opasnost za susedne objekte ili sigurnost ljudi, vlasnik objekta je dužan da preduzme hitne mere za otklanjanje opasnosti i da označi objekat kao opasan. Za objekte spratnosti više od 15 nivoa ili čija visina je veća od 50 metara, objekte visokih brana, tunele, mostove i druge objekte, vlasnik je dužan da obezbedi izvođenje tehničkog osmatranja u toku upotrebe objekta - naglasili su u resornom ministarstvu.

Inače, u Srpskoj se kontrola objekata radi na svaki 10 godina za javne i stambene zgrade, na pet godina za industrijske objekte, a na dve za mostove i tunele. Tada se obavlja vizuelni pregled koji podrazumeva snimanje položaja i veličine pukotina, kao i bitnih oštećenja za sigurnost konstrukcije. Radi se i kontrole ugiba glavnih nosivih elemenata konstrukcija pod stalnim opterećenjem, ali i stanja armature.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić kaže da su oni najspecifičnija sredina u RS po pitanju kontrole objekata i gradnje, zbog velikog intenziteta gradnje kako javnih, tako i privatnih objekata.

Kako produžiti vek mostovima

MIRKO Ćurić, gradonačelnik Trebinja kaže da su pre nekoliko dana započeli sa kontrolama mostova koji su stari kako bi videli šta je potrebno uraditi da bi im se produžio vek, ali da bi, pre svega, bili bezbedni za građane.

- Za objekte koji su građeni za vreme Austrougarske dobili smo dopis da im je sa napunjenih 100 godina istekla garancija, što je veoma važno, jer takva bi evidencija trebalo da postoji - pojasnio je Ćurić.

- U potpunosti poštujemo sve zakonske procedure koje se tiču prvo izdavanja dokumentacije, a potom i redovnih kontrola od strane nadležne gradske građevinske inspekcije tokom samog procesa gradnje - rekao je Ćosić.

Napominje da je tragedija u Novom Sadu opomena svima nama, ali mi smo imali i našu opomenu kada je 2012. u Istočnom Novom Sarajevu pod pritiskom snega pala sportska dvorana u izgradnji.

- Kasnije se ustanovilo da je to bilo zbog loše projektovane konstrukcije. Firme iz Srbije koje su radile taj posao su ugašene, a iako je taj slučaj dobio sudski epilog nikada nismo naplatili štetu. Iz tog vremena nosimo opomenu da strogo kontrolišemo proces izdavanja dozvola, tok gradnje i kasnije nadzor - zaključuje Ćosić.

Pogledajte više