OPAKA BOLEST NE BIRA GODINE: Sve više žena u Srpskoj do tridesete oboleva od raka dojke
PREMA podacima Svetske zdravstvene organizacije, u svetu je od raka dojke obolelo više od dva miliona žena.
Da opaka bolest ne bira godine, pokazuju poražavajuće statistike zdravstvenih ustanova i iskustva lekara u Republici Srpskoj koji potvrđuju da je sve više žena obolelih od raka dojke, naročito onih ispod 30 godina.
Povodom Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, Udruženje žena obolelih od raka dojke "Iskra" iz Banjaluke ukazivalo na značaj preventivnih pregleda.
Internista onkolog u Univerzitetskoj bolnici Foča Nikolina Dukić navela je da opaka bolest nije rezervisana za srednju i stariju životnu dob, sada je to sve češće u mlađoj životnoj dobi.
- Pod utiskom sam poslednjih nekoliko meseci, imamo mlade pacijentkinje sa karcinomom dojke, koji se javlja u metastatskoj fazi bolesti, u stadijumu četiri, što pokazuje da smo negde zakazali - mi, ili uopšte kao narod u ranom otkrivanju karcinoma dojke - rekla je Dukićeva i podsetila na važnost redovnih pregleda kod lekara, te da žene moraju biti svesne da su one same prva inicijalna karika u ranom otkrivanju bolesti.
Lani lečeno 540 pacijenata
NAČELNIK Klinike za onkologiju UKC Srpske dr Živko Vranješ potvrđuje da se broj pacijenata obolelih od karcinoma dojke iz godine u godinu povećava.
- Na našoj Klinici lani je lečeno 540 pacijenata sa karcinomom dojke, a od početka 2024. leči se njih 550, znači već sada smo premašili broj iz 2023, a do kraja godine će taj broj biti iznad 600. Potrebno je podići svest žena o značaju ranog otkrivanja karcinoma dojke, obezbediti dostupnost kadra i potrebne opreme (UZV, mamografija), takođe, omasoviti udruženja obolelih od karcinoma dojke - kazao je dr Vranješ.
Zahvaljujući preventivnim pregledima ali i samopregledima, rak dojke je uspešno pobedila Suzana Kekić iz Banjaluke koja već 21 godinu vodi normalan život, a sada je predsednica Udruženja žena obolelih od karcinoma dojke "Iskra" iz Banjaluke.
- Ja sam sa 36 godina operisana, prošla sve hemoterapije i zračenja, život je nastavljen dalje. Samo kad je na vreme otkriveno, manji su troškovi i za pacijenta i za državu, a veća šansa za izlečenje - kaže Kekićeva.
Porodičnu anamnezu obolelih od raka dojke imala je i Admira Hadžiselimović kojoj su dve sestre preminule od opake bolesti u mlađim godinama.
- Mi smo imali porodičnu anamnezu i obolevali smo genetski od karcinoma. Uprkos pregledima, nisu nas zaobišle tragedije, izgubila sam dve sestre. Treća je još živa - podelila je svoju životnu priču Hadžiselimovićeva.