SIJEKOVAC TRAJNO SVEDOČANSTVO O ZLOČINU NAD SRBIMA: Obeležene 32. godišnjica masovnog ubistva srpskih civila kod Broda
U SIJEKOVCU kod Broda, danas su obeležene 32 godine od zločina nad nedužnim srpskim civilima u ovom selu koji su počinile oružane snage iz Hrvatske i paravojne muslimansko-hrvatske jedinice iz BiH.
Podsećamo, 26. marta 1992. godine, u Sijekovcu je ubijeno devet srpskih civila, a narednih dana ubijeno je još 37 Srba iz ovog prigradskog naselja. Najmlađa žrtva svirepog zločina imala je 17, a najstarija 72 godine.
Bio je to prvi masovni zločin i pre nego što je počeo oružani sukob u BiH, dok je u zločinačkom pohodu zapaljeno 15 kuća i crkva. Nakon tog zločina, hrvatske i muslimanske horde zla su nastavile sa ubijanjem srpskih civila na tom području, a o svireposti govori i masovna grobnica pronađena 2004. na ovom području u kojoj su pronađeni ostaci 59 srpskih civila, među kojima je bilo 23 dece.
Pomen žrtvama iz Sijekovca služio se u porti Crkve Svete Ognjene Marije, a prisustvovali su predsednik RS, Milorad Dodik, predsednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić.
Predsednik Dodik rekao je da je Sijekovac trajno svedočanstvo o nehumanosti i zločinu nad srpskim narodom koji je ostao nekažnjen, i poručio sudijama i tužiocima u Srpskoj da im niko ne brani da odgovorne privedu pravdi.
Dodik je istakao da je ovo mesto simbol zločina nad Srbima i početka rata u BiH u kome je najviše stradao srpski narod. Dodao je da je posle toga sve bilo usmereno ka cilju da se prikaže da su Srbi ti koji su činili zločine, a u stvari su bili najveći stradalnici.
Dodik posetio majku - heroja
PREDSEDNIK Milorad Dodik je u Sijekovcu posetio majku-heroja, Milju Zečević, kojoj su 26. marta 1992. na kućnom pragu ubijena tri sina Petar, Vaso, Milan i suprug Jovan. Zečeviće su, sa još 42 Srba iz Sijekovca, pobili pripadnici regularne Vojske Hrvatske i paravojnih hrvatsko-muslimanskih jedinica, pre zvaničnog početka rata u BiH.
- Zgurali su nas u BiH da bi navodno postigli mir, ali Srbi nisu ništa dobili od BiH jer ih i dalje procesuiraju za navodne ratne zločine, dok za srpske žrtve rata nema pravde - istakao je Dodik.
Naglasio je da Tužilaštvo i Sud BiH i dalje rade na tome da najviše procesuiraju Srbe za zločine koje nisu počinili, a u poslednje vreme žele da procesuiraju i rukovodstvo Srpske.
Predsednica Republičke organizacije Isidora Graorac poručila je da se mora negovati kultura sećanja i obilaziti ova mesta.
- Srbi moraju da se sećaju šta se dešavalo u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu kako se takvi brutalni zločini nikada više ne bi ponovili - navela je Graorac.