OBELEŽEN DANA SEĆANJA NA UBIJENU DECU SRPSKOG SARAJEVA: Kakva pretnja su bile devojčice Nataša i Milica dok se igraju lastiša ispred zgrade
U DVORIŠTU Osnovne škole "Sveti Sava" u Istočnom Novom Sarajevu je služen pomen i položeni su venci na spomen-obeležje povodom Dana sećanja na stradalu decu Srpskog Sarajeva. Za Dan sećanja proglašen je 11. mart, jer su tog dana 1995. godine ubijene devojčice Nataša Učur (10) i Milica Lalović (11), čije su tragične sudbine postale sinonim stradanja dece na području Sarajevsko-romanijske regije. Tokom rata 1992-1995. ubijeno 121 dete na području Srpskog Sarajeva.
Prema svedočenjima tadašnjih stanovnika Grbavice, u vreme kada su ubijene devojčice nije bilo nikakvih ratnih dejstava, jer je bio sklopljen sporazum o primirju koje su nadgledali francuski i ruski pripadnici međunarodnih vojnih snaga.
Snajperista sa zgrade "Lorisa", na tadašnjem Trgu Pere Kosorića, ubio je 11. marta Milicu i Natašu koje su se igrale lastiša u Ulici Rave Janković, ispred zgrade na broju 59, u naselju koje je tada bilo pod srpskom kontrolom.
Srpski član PBiH Željka Cvijanović poručila je da nikada nisu uhvaćeni, procesuirani niti kažnjeni počinioci zločina protiv dece, a tamo gde nema pravde za sve, nikada ne može biti ni poverenja.
Istakla je da kao majka i kao baka, a potom i kao čovek, nema snage niti volje da priča o brojevima, jer je i broj jedan u ovom slučaju previše.
Spomenik
SPOMEN-obeležje nevino stradaloj deci sa područja Srpskog Sarajeva od 1992. do 1995. otkrili su 13. septembra 2018. tadašnji predsednik RS Milorad Dodik i direktor škole Danijela Mrda. Na spomeniku su uklesani stihovi pesnika Gorana Vračara "Sumrak", posvećeni stradaloj deci.
- Nemoguće je spoznati ni zlo niti monstruoznost onih koji su povlačili snajperske obarače, znajući da pucaju u nevinu decu i zauvek gase njihove živote. Toga su bile svesne ubice Nataše i Milice, koje su snajperskim hicima hladnokrvno likvidirane pre 29 godina - rekla je Cvijanovićeva.