SVE O DIGITALNOM SVETU: Knjiga o opasnostima i destruktivnim sadržajima sa interneta stiže u osnovne škole u RS
KNjIGA "Digitalna higijena" ruskih autora Igora Ašmanova i Natalije Kasperska, koja je posvećena opasnostima digitalnog sveta, destruktivnim grupama, toksičnim sadržajima, maltretiranju, digitalnoj zavisnosti i drugim faktorima koji uništavaju psihu čoveka, biće poklonjena svim osnovnim školama u Srpskoj od strane predsednika RS Milorada Dodika.
Ovo je poručeno nakon promocije knjige u Banjaluci i sastanka autora knjige i predsednika RS.
Knjiga je izazvala pažnju javnosti u Ruskoj Federaciji i Srpskoj, a prema rečima Ašmanova namenjena je nastavnicima, roditeljima i starijim tinejdžerima.
- Najveći problem galopirajuće digitalizacije je nadgledanje tog procesa i njegov destruktivan uticaj na psihu čoveka. Pametni telefon u dugom roku dovodi do stvaranja "blic svesti", iluzije znanja, nemogućnosti koncentracije, otklona mladih od porodice i društva. Postoji iluzija da deca vladaju digitalnim tehnologijama. U suštini, ovladala su tek brzinom korišćenja tehnologija - navodi autor.
Dekan Fakulteta bezbednosnih nauka Univerziteta u Banjaluci Predrag Ćeranić istakao je da je neophodno da ova knjiga postane deo obavezne školske, ali i kućne literature, jer govori o tome kako razgovarati i pristupiti adolescentima koji preterano koriste svoje pametne telefone.
Veštačka inteligencija i kodeks RF
IGOR Ašmanov je ruski stručnjak koji se od 1989. bavi veštačkom inteligencijom i internet tehnologijama. Autor je ruskog koncepta "humane digitalizacije", osnivač kompanije koja se bavi monitoringom interneta na ruskom jeziku (rusnet - 300 miliona korisnika) i jedan od tvoraca Digitalnog kodeksa Ruske Federacije (skup Zakona koji regulišu zaštitu prava čoveka u digitalnoj sferi).
- Možemo napraviti poređenje sa električnom energijom koja je dobrobit čovečanstva, ali decu učimo da se ne izlažu opasnosti jer može da ubije. Tako je i sa internetom. Roditelji ne uče decu o opasnostima. Ova knjiga pomaže roditeljima, profesorima, učiteljima i vaspitačima o nizu opasnosti koje donose destruktivni pokreti koji su prisutni na internetu a koji mogu da dovedu do školskih pucnjava, samoubistva i niz drugih opasnosti - istakao je Ćeranić.
Sve ono što je u Rusiji bilo uspešno primenjeno, resorna ministarstva u RS će to pokušati implementirati u ovdašnjim školama.