GUBITKE MERE U MILIONIMA: Voćare Srpske ove sezone ugrožava slab prinos i nekontrolisan uvoz tih proizvoda
VOĆARI u Srpskoj u velikom su problemu ove sezone zbog smanjenih prinosa usled vremenskih nepogoda. Štete su od 80 do 100 odsto na području od Kozarske Dubice do Laktaša, takođe i u Semberiji i Posavini, što će uticati na rod i narednih godina, izjavio je predsednik Udruženja voćara RS, Dragoja Dojčinović.
Najviše su stradali uzgajivači jabuka i bostana, ali i drugo voće je znatno lošijeg kvaliteta.
S obzirom na obilne kiše u maju i na udare grada i oluje u letnjim mesecima, voće nije ni stiglo da sazri, pa su voćari pretrpeli milionske štete, ne samo na njivama nego i kada je u pitanju skladištenje.
Iz Udruženja kažu da jabuka u Potkozarju ima svega 15 odsto pokrivenih zasada i da je velika šteta u pitanju.
- Ove godine nemamo roda za prvu klasu. Ako ostane na grani da ne istrune možda će biti nešto za industriju za treću klasu - rekao je Dojčinović i dodao da je dodatni problem i kako ukloniti trulež sa parcela i voćnjaka.
Sami štite svoje zasade
KADA je u pitanju pomoć od institucija Vlade Republike Srpske, predsednik Udruženja voćara Srpske nije optimističan.
- Od države iz trenutnog agrarnog budžeta ne možemo očekivati značajniju pomoć. Voćari su prinuđeni da osiguravaju svoje proizvode, da štite zasade protivgradnom mrežom, a tu bi država trebalo značajnije da učestvuje - zaključuje Dojčinović.
U Lijevče polju i Semberiji lubenica je stradala zbog prekomerne količine padavina. Veleprodajna cena domaće lubenice ne bi trebalo da bude manja od 0,50 KM po kilogramu, a takođe i jabuke, navode iz Udruženja.
- Zarade u voću ove godine nema, bili bi zadovoljni da se pokriju troškovi branja, dobavljača, hemijskih sredstava i kredita - rekao je Dojčinović.
Krajnji potrošači će, tvrdi, platiti najveći ceh jer uvoz guši domaću prozvodnju.
- Građani u marketima više ne kupuju voće na kilogram nego na komad. Videće svi koliko je teško kad se uvozi hrana - kaže Dojčinović.
Poljoprivrednik iz Lijevča kaže da ne zna šta će sa tolikom količinom otpada.
- Šteta na mojim zasadima jabuka je skoro 400.000 KM, nema načina da nadoknadimo - rekao je jedan od uzgajivača jabuka.
Do sada su prinosi rane lubenice u Semberiji bili do 10 tona po dunumu, ali ove godine je to pet do šest tona.
Lubenica je ove godine podbacila. Lošijeg je kvaliteta i narod neće da kupuje - rekao je D. Z. iz Crnjelova.
Ništa bolje nije ni u Posavini.
- Višanja nismo ni imali jer je vetar obio sve, jabuke su stradale, vetar i nevreme su uništili plastenike. Ovu sortu lubenica što stiže malo kasnije smo jedva sačuvali - rekao je R. S. iz Slatine.