NAJBOGATIJI POD LUPOM POREZNIKA Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu RS stupio na snagu

Dragica Marinković 15. 05. 2023. u 07:00

ZAKON o poreklu imovine RS koji je stupio na snagu u startu je zavadio vlast i opoziciju u Srpskoj. Naime, opozicionari traže da se prvo ispita poreklo imovine funkcionera i ljudi iz vlasti. Iz vladajuće koalicije im odgovaraju da se ne bave populizmom i da će zakon biti primenjen za sve građane. Neće biti selektivnog pristupa, poručili su i iz Poreske uprave RS.

Foto: S. Mišljenović

Đorđe Vučinić, poslanik pokreta "Za pravdu i red" poziva nadležne da krenu prvo od njega, da pročešljaju predstavnike tog opozicionog pokreta, a onda da nastave sa nosiocima javnih funkcija u RS.

Dodaje da većina poslanika u NSRS ne živi od plate, a bilo bi interesantno otkriti kako su za kratko vreme postali uspešni privrednici i vlasnici nekretnina.

- Treba ispitati i koliko ko poseduje nekretnina, ne samo pod svojim imenom, već i preko povezanih lica, supružnika, rođaka, kumova, zaova ili svastika - kategoričan je Vučinić.

Sagovornici "Novosti" kažu da očigledno javnost neće dobiti odgovore kako su pojedini političari postali za jedan mandat vlasnici desetina nekretnina, penthausa, zgrada i atraktivnih stanova po Srbiji, Crnoj Gori, Švajcarskoj, a primaju plate od 3.000 do 4.000 maraka.

-

Analiza rizika, pa kontrole

GORAN Maričić je dodao da će se, kada se baza o imovini građana u potpunosti uspostavi, pristupiti analizi rizika i ukoliko se pojavi sumnja da određeno lice nema dokaza za nagli rast vrednosti imovine ići će se u drugu fazu postupka, a to je faza kontrole.

Siniša Vukelić, predsednika Kluba novinara Banjaluke kaže da su očekivanja javnosti kada se usvajao ovaj zakon bila da će visoki funkcioneri koji imaju nesrazmernu imovinu u odnosu na primanja biti prvi na spisku za proveru.

- Međutim, prema porukama iz PU vidimo da se neće raditi na taj način, već će praviti bazu podataka pa će proveravati i obične građane. Tako će ostati, nažalost, javna tajna čime sve pojedini političari raspolažu - ističe Vukelić.

Ivana Korajlić, izvršna direktorka Transparensi internešnela smatra da se imovina političara mora rešavati kroz zakonska rešenja koji se odnose na sukobe interesa.

- Političari mogu da kriju imovinu koliko hoće jer je veoma loša zakonska regulativa. Kontrola tačnosti podataka koje političari stavljaju u imovinske kartone prilikom izlaska na izbore je loša kako u RS tako i u celoj BiH - kaže Korajlićeva.

Goran Maričić, direktor PU kaže da će prikupljati podatke o imovini građana u RS i inostranstvu.

- Neće se, kako to neki pogrešno tumače, ići od kuće do kuće i gledati ko ima koliko i kakvih automobila i nepokretnosti - rekao je Maričić.

PU će ovom poslu pristupiti na jedini ispravan način koji je jednak za sve, a to je da će vršiti sistemsko prikupljanje podataka o imovini svih građana RS i na taj način napraviti bazu o imovini građana u RS, BiH i inostranstvu, navodeći da je taj posao već u toku.

Pogledajte više