ODOBRITI IZVOZ PELETA: Zahtev Udruženja šumarstva i drvoprerade PK Republike Srpske

С. М. 12. 12. 2022. u 13:11

PROIZVOĐAČIMA peleta treba omogućiti izvoz, uz podmirenje potreba domaćeg tržišta, i napomenuo da se najveći broj proizvođača koji su pogođeni merom zabrane izvoza nalazi u Srpskoj, izjavio je sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori RS Lazo Šinik.

Sastanak u Privrednoj komori RS, Foto Vlada RS

Šinik je, povodom zahteva Vlade Srpske upućenog Savetu ministara da se dozvoli izvoz peleta u periodu od 60 dana, podsetio da je na sastanku predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstva trgovine i turizma, Ministarstva privrede i preduzetništva i Privredne komore Srpske 19. oktobra usaglašen stav da zabrana izvoza traje do 30. novembra zbog podmirenja domaćih potreba, a da se od decembra dozvoli izvoz.

- Do ovakvog stava je došlo zbog smanjenja tražnje za peletom na tržištu EU u odnosu na raniji period - naveo je Šinik.

Smatra da nije dobro da se sputava proizvodnja domaćih preduzeća i mogućnost da oni ostvaruju rezultat u poslovanju sa inostranstvom, i da je trebalo voditi računa o tome da i ranije dobiju mogućnost za izvoz određene količine s tim da se obavežu da podmire domaće tržište.

- Šteta je ne iskoristiti izvoz kada se podmiri domaće tržište na način da se proizvođači ne dovedu u opasnost poslovanja sa gubitkom, što bi se izbeglo kada bi se cena fomirala u visini troškova uz pristojnu, a nikako maksimalističku stopu profita - rekao je Šinik.

Dodao je da se, prema određenim procenama, oko 80 odsto ukupne proizvodnje peleta u BiH odvija u Srpskoj, dok je obrnuta stvar kada je reč o potrošnji koja u FBiH iznosi oko 70 odsto ukupne potrošnje.

OGRANIČENjE

VLADA je zatražila i da se uvedu izvozna ograničenja za ogrevno drvo od 1. decembra ove do 31. decembra 2023. godine tako da preduzeća mogu izvesti do jedne polovine proizvedene robe.

Pogledajte više