KUVARI BRZO NAĐU POSAO: Srednjoškolci Istočnog Sarajeva veštinu spremanja hrane pretvaraju u ljubav
IZABRATI zanimanje, koje će biti životni poziv i kome će se u potpunosti predati, mladim srednjoškolcima Srednje škole "28. juni" iz Istočnog Sarajeva, koji se školuju za kulinarske tehničare, nije predstavljalo problem.
Oni imaju interesovanja, a škola im nudi mogućnost da plemenitu veštinu spremanja hrane pretvore u ljubav.
Direktor ove škole Boris Brajović ističe da je velika zainteresovanost učenika za zanimanje ugostiteljsko--kulinarski tehničar, i da škole svake godine upiše od 20 do 30 učenika. To su perspektivna zanimanja, a učenici brzo nađu zaposlenje, jer vlada velika potražnja za profesionalnim kuvarima i ugostiteljima.
- Ugostitelji iz lokalne zajednice veoma su zainteresovani za naše učenike i pružaju im mogućnost da steknu dodatna znanja i veštine još tokom školovanja - rekao je Brajović.
Zahvaljujući tome, učenici već nakon dobijanja diplome, bivaju potpuno osposobljeni za rad i brzo zaposlenje.
- Ponosni smo na njih - rekao je Brajović, dodajući da je jedan bivši đak odlučio da svoje znanje prenosi učenicima, radeći kao profesor praktične nastave upravo u toj školi.
Predrag Blagojević, profesor ugostiteljsko-turističke grupe predmeta, rekao je da se trudi da časovi budu vrlo zanimljivi i da prate savremene tokove u kulinarstvu.
- Učenike polako upoznajemo sa osnovama ugostiteljstva i kulinarstva, osluškujemo njihove afinitete i nastojimo da zavole svoje zanimanje i životni poziv - rekao je Blagojević.
Prema njegovim rečima, sve veći broj učenika upisuje ova zanimanje jer su prepoznali potrebe lokalne zajednice.
- U Istočnom Sarajevu je turizam razvijen pa to ova zanimanja čini još perspektivnijim - rekao je Blagojević.
Učenici imaju veoma dobre uslove za rad, jer je kabinet za kulinarstvo opremljen savremenom opremom i aparatima.
- Učenici mogu da steknu potrebno praktično znanje. Ono što kulinarski tehničari naprave na času praktične nastave, ugostiteljski tehničari poslužuju profesorima naše škole, koji plaćaju obrok, a zatim se od tog novca ponovo nabavljaju namirnice - rekao je Blagojević.
Ana Vitković, koja se školuje za kulinarskog tehničara, rekla je da rado dolazi na časove praktične nastave jer profesori nastoje da svoja znanja i veštine prenesu i na učenike.
- Stekla sam neophodna znanja i veštine i sigurna sam da ću nakon završene škole naći posao - rekla je ona.
STIČU ISKUSTVA I NA KRUZERIMA
GOVOREĆI o perspektivnosti zanimanja, Brajović ističe da osim u lokalnoj zajednici, neki učenici starijih razreda stiču znanja i iskustvo radeći tokom letnje i zimske turističke sezone.
- Tokom letnje sezone učenici rade u Crnoj Gori i Hrvatskoj, a tokom zime na Jahorini, a neki su i na kruzerima - kaže Brajović.