NAJVIŠE GINU NAJSTARIJI: U saobraćajnim nesrećama na putevima RS stradaju osobe u trećoj životnoj dobi
NA putevima u Republici Srpskoj ove godine najčešće su stradale osobe starosti od 61 do 70 godina, govore podaci Ministarstva unutrašnjih poslova.
Stručnjaci za saobraćaj upozoravaju da upravo treća životna dob sa sobom nosi rizike u vožnji, prevenstveno zbog zdravstvenih problema koji se javljaju sa godinama.
Za šest meseci ove godine dogodilo se 4.548 saobraćajnih nezgoda u kojima je poginulo 40, a teže je povređeno 246 lica, podaci su MUP-a RS.
Najčešće greške koje su uticale na nastanak saobraćajnih nezgoda su neprilagođena i nepropisna brzina kretanja vozila, nedržanje odstojanja, prvenstvo prolaza, vožnja unazad i strana kretanja vozila.
- U prvih šest meseci ove godine na putevima je stradalo osam osoba starosti od 61 do 70 godina. Poginulo je i sedam osoba životne dobi od 31 do 40 godina. Među nastradalima bilo je pet osoba od 18 do 20, i jedno maloletno lice - naveli su u MUP-u RS.
Predsednik Udruženja za unapređenje bezbednosti saobraćaja RS Milenko Jaćimović kaže da podatak da stariji najviše stradaju u saobraćajkama nije iznenađujući.
NAJMLAĐA ŽRTVA DO 17 GODINA
IZ MUP-a Republike Srpske navode da je za prvih šest meseci ove godine nastradalo jedno maloletno lice starosti od 14 do 17 godina i jedna osoba starija od 81 godinu.
- Stvorena je pogrešna slika u medijima da su mladi ti koji najviše stradaju. Kada čovek dođe u godine, s time opadaju i njegove vozačke sposobnosti. Zdravstveni problemi, bolesti, čak i one manje opasne, utiču na sposobnost vozača. Tu je i konzumiranje alkohola - rekao je Jaćimović.
On ističe da postoji problem u komunikaciji između zdravstevnih ustanova u Srpskoj i nadležnih policijskih tela, zbog čega stariji ljudi koji imaju određenu bolest ili stanje koje smanjuje koncentrisanosti i fizičke sposobnosti ipak sedaju za volan.
- Tu je zakazao sistem. Zdravstvene ustanove moraju obavestiti policijske organe ukoliko njihovi pacijenti nisu u stanju da voze. Često vidimo ljude koji u "gipsu" upravljaju automobilima. To ne sme da se dešava - poručio je Jaćimović.
Prema podacima MUP-a, crne tačke na kojima se dešava najviše saobraćajnih nesreća godinama su uglavnom isti pravci.
Put Klašnice - Gornja Vijaka, koji povezuje Laktaše i Prnjavor, drži crni rekord puteva u Srpskoj - u pet saobraćajnih nesreća prošle godine, na ovoj magistrali život je izgubilo isto toliko osoba, a čak 10 lica je teško povređeno. I deonica Bijeljina 1 - Bijeljina 2 (takozvana druga faza obilaznice oko Bijeljine), i Bijeljina - Ugljevička Obrijež takođe su kobne za vozače. Na tim pravcima prošle godine život je izgubilo sedam osoba, a 21 je teško povređena.