UBIJANI SAMO ZATO ŠTO SU SRBI: Obeleženo osam decenija od bitke na herojskoj planini - Kozaračka epopeja zauvek će živeti
REPUBLIKA Srpska i Srbija šalju jedinstvenu poruku na dan kada se obeležava osam decenije od bitke na Kozari, a ona glasi da stradanje srpskog naroda na Kozari ne sme biti zaboravljeno. Kozaračka epopeja živi i živeće.
Poručio je ovo danas Milorad Dodik, srpski član Predsedništva BiH, na Kozari, podsetivši da je sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem ranije dogovorio da zajedno obeležavaju važne datume iz srpske istorije, a jedan od tih je - Kozara.
- Zato smo ovde zajedno i šaljemo jedinstvene poruke. Svake godine na ovoj manifestaciji sećanja čuje se saznanje o Kozari koje je uvek saznanje o stradanju, a nikada nije saznanje o pravdi. Monstrum od NDH je organizovao logore za decu kroz koje je prošlo 32.000 kozaračke dece. Ta deca su bila jedina deca na svetu koja su imala svoj logor - rekao je Dodik, poručivši da je prošli vek bio vek srpskog stradanja, a ovaj treba da bude srpskog ujedinjenja i državnog i nacionalnog.
Izaslanik predsednika Srbije ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin istakao je da ne postoji niti jedna generacija Srba koja nije doživela svoju Kozaru i strahote mučenja i ubijanja, te da su kroz istoriju Srbi ubijani samo zato što su Srbi.
ČINjENICE
* Bitka na Kozari počela je 10. juna 1942. godine i trajala je 27 dana, do proboja na jugozapadnom delu planine, 15 kilometara istočno od sela Međuvođe.* Simbol je stradanja i otpora srpskog naroda u borbi protiv nacista i ustaša, u kojoj je ubijeno 40.000 civila, a 68.000 ih je zarobljeno i odvedeno u logore, među kojima više od 23.000 dece.
- Da je pravde, da je istine, danas bismo o Kozari govorili kao strašnom, velikom, nečovečnom stradanju, kao nečemu što se desilo jednom i nikad više, ali Kozara se desila i pre i posle Kozare i nema generacije u istoriji srpskog naroda koja nije doživela Kozaru. Nema generacije ni pre ni posle Kozare koja nije doživela da mu dete, oca, majku odvedu i da se više nikada ne vrate. Za sve na svetu malj je alatka, a kad Srbinu kažeš malj, on pomisli na ustašu u Jasenovcu, on pomisli na zvuk onih beloglavih, svetih dečjih glavica koje su ustaški krvoloci maljevima razbijali. Nema nijedne generacije u istoriji srpskog naroda koja nema svoju Kozaru - poručio je Vulin.
Istakao je da Evropu ne bole srpske suze i patnja i da u prilog tome govori i činjenica da niko od stranih zvaničnika nije došao niti u Bratunac niti na Kozaru da se pokloni srpskim žrtvama i zatraži oprost u ime svojih predaka.
- Dužnost ove generacije je da stvori srpski svet. Ne stvara se srpski svet da bi nekom pretio, već se stavra srpski svet da se ne bi Kozara ponovila - istakao je Vulin.
Obeležavanju osam decenija od bitke na Kozari su na herojskoj planini prisustvovali mnogobrojni srpski političari predstavnici SUBNOR Srbije i Srpske i druge visoke zvanice koji su položili su vence na Spomenik revoluciji, koji svedoči o velikom stradanju Srba na Kozari od strane ustaša i nemačkih fašista tokom Drugog svetskog rata.