BANKE LIKVIDNE, NEMA MESTA ZA PANIKU! Najavljeno preuzimanje banjalučke Zberbanke dovelo do redova ispred poslovnica
NAKON što je Vlada RS najavila da preuzima Zberbanku Banjaluka, oglasila se Agencija za bankarstvo Republike Srpske i poručila da su doneli Odluku o pokretanju postupka restrukturiranja nad Sberbank a. d. Banjaluka.
Zberbanka trenutno radi u izmenjenom režimu, a u četvrtak će biti otvorena u punom kapacitetu, izjavio je v. d. direktora Agencije za bankarstvo RS Srđan Šuput.
- Ušli smo u postupak restrukturiranja banke kako bi za 48 časova Vlada Srpske preuzela upravljanje bankom - rekao je Šuput.
Iz Zberbanke su obavestili sve klijente da će i dalje isplaćivati gotovinu do 1.000 KM u toku radnog vremena i da se za veće iznose podnose zahtevi.
- Zahtev za isplatu iznosa iznad 1.000 KM primaće se u poslovnicama, a realizovati u periodu od 48 do 72 sata, o čemu će klijenti biti obavešteni putem telefona - poručili su iz ove banke.
Dešavanja oko Zberbanke, kao i redovi koji su već par dana ispred njihovih poslovnica, doveli su do toga da mnogi građani u Srpskoj obilaze i druge banke gde imaju ušteđevine ili depozite i raspituju se da li je novac siguran. Pojedinci, poput penzinerke iz Banjaluke Milene K., već su podigli ušteđevinu.
- Nisam toliko nesigurna u banku, ali znam kako smo prolazili devedesetih godina sa Ljubljanskom bankom, pa sam zato podigla ušteđevinu. Nema tu velikog novca, ali meni kao penzioneru svaka je marka bitna - kaže Milena za "Novosti".
S druge strane, Tanja Kovačević, ekonomista iz Istočnog Sarajeva, kaže da je strah zbog cele situacije oko krize sa bankama, ali da još nije podigla ušteđevinu.
- Sačekaćemo još malo, da vidimo kako će se situacija odvijati dalje, pa ćemo odlučiti da li da dižemo novac ili ne - kaže Tanja.
Marko Đogo, profesor na Ekonomskom fakultetu Pale, kaže za "Novosti" da građani nemaju razloga za paniku, a na sceni je nešto što se u ekonomiji zove "ostvarujuća očekivanja".
- To je situacija kad nešto treba da se desi jer većina građana očekuje da će se to dogoditi. Ova "ostvarujuća očekivanja" su gadna stvar u ekonomiji i mogu da dovedu do kolapsa zdravog sistema - ističe Đogo.
On kaže da je bankarski sistem RS i BiH stabilan i nema mesta panici građana i redovima pred bankama. On dodaje da su banke u BiH više nego likvidne.
- Banke u RS i BiH poseduju i više nego dovoljno gotovine i tu nema nikakvog problema.
Čak bankama ide i u prilog da isplate određenu količinu keša kako bi smanjile visok obim rezervi na koje plaćaju negativnu kamatnu stopu - pojasnio je Đogo.
Prema njegovim rečima, nema racionalnog objašnjenja za ponašanje građana koji obilaze banke i žele da podignu ušteđevinu, osim straha koji je prisutan još od raspada bivše države, kada je na hiljade ljudi ostalo bez novca.
DEPOZITI
DEPOZITI građana u Zberbanci iznose 270 miliona KM, a banka na računima u Centralnoj banci ima 320 miliona KM, što znači da će svaka marka klijentima biti isplaćena, rekao je predsednik Uprave Zberbanke u RS Aleksandar Kesić.
- Povećan je zahtev za isplatu depozita od petka. Sve će biti isplaćeno građanima, imamo novca - uverava Kesić.