MIRIS DRVETA MI JE UŠAO POD KOŽU: Žarko je majstor za violine, objasnio kako je počeo da pravi instrumente (FOTO)
ŽARKO Petrović (82) starina iz Donje Trnove na Majevici, koji je majstorstvo i ljubav prema kolarsko-stolarskom zanatu, nasledio od deda Pavla i oca Rade, iako u poznim godinama, još uvek se ne rastaje od violine.
- Ovo je zamorna rabota, jako precizan i opipljiv posao, koji se ne može dugo raditi, po par sati dnevno, priča Žarko, koji ovih dana privodi kraju završne radove na pet violina. Deda Pavle i otac Rado su bili kolari, bavili se stolarskim zanatom,pa je uz njih, i meni miris drveta ušao pod kožu,ali sam relativno kasno počeo izradu nameštaja,kreveta, stolica... Život me vezao za beogradski "Komgrap" gde sam zaradio i penziju, a prvu violinu sam uradio tek 1979. godine. Bio je to posao iz duše, nisam razmišljao da to komercijalizujem, violine sam radio i poklanjao, a jednu sam uradio za svoju unuku - priča majstor Žarko.
Nemački trgovci sirovinama za izradu gudačkih instrumenata,kvalitetno drvo iz BiH,koriste još od 15 veka. Planina Jahorina (Javorina) je ime dobila upravo po bogatim javorovim šumama. Stradivari je za svoje najkvalitetnije violine,koristio javor upravo iz ovih krajeva...
Iako najkvalitetniji materijali za gudačke instrumente, javor rebraš i smrča, rastu u Bosni i Hercegovini, u ovo vreme se teško dolazi do tih materijala za izradu violina.
- Javor je najakustičniji, i daje lep,topao zvuk,melodičan. A,od smrče je donja ploča,podseća Žarko. Violina se sastoji od 54 dela, a za izradu koncertnih violina, potrebno je i do 200 raznoraznih alatki. Samouk sam, i radim sa nekim primitivnim alatima ručne izrade, računam, moj najbolji alat su moje ruke... Meni je najvažnije,da uklopim javora i smrču, i da iz tog "braka" izađu lepi,veseli tonovi... Zasviram,tek da isprobam završenu violinu, i ponekad,mada sve ređe,kada se nađem u društvu dobrih prijatelja - kaže Žarko, majstor za violine, koji svoje penzionerske dane provodi sa suprugom na porodičnom imanju u živopisnoj Donjoj Trnovi.