SPOMENIK ZVERSKI UBIJENOM DETETU: Mirković - Ovaj beleg simbol je stradanja svih nevinih u minulom ratu
SPOMENIK dečaku Slobodanu Stojanoviću iz sela Donje Kamenice kod Zvornika, koga je na svirep način 27. jula 1992. godine umorila Albanka Eletefe Veseli, uz likovanje prisutnih među kojima je bio i Naser Orić, biće postavljen u porti Crkve Svetog propodobnog mučenika đakona Avakuma, u selu Drinjača, saznaju "Novosti".
Zahvaljujući blagoslovu i razumevanju episkopa zvorničko-tuzlanskog Fotija, beleg ubijenom dečaku konačno je dobio lokaciju.
Više od tri godine je prošlo, a da lokalne vlasti u Podrinju nisu ponudile valjanu lokaciju za monumentalni spomenik, čiji je autor i dobrotvor, uz Boračku organizaciju koja je dala pare za reljef sa još jednom dobrotvorkom. Srećom, spomenik dečaku, simbolu stradanja dece, ne samo u ratu na ovim prostorima, biće uskoro podignut zahvaljujući SPC.
- Dečak je ubijen samo zato što je Srbin i to kada se vratio po psa koji je ostao na kućnom ognjištu, sa kog su nešto ranije on i roditelji uspeli da uteknu ispred neprijateljske kame - kaže akademik SKANU Dragoljub Drago Mirković, likovni umetnik i preduzetnik iz Bijeljine, rodom iz Banjana u Staroj Hercegovini, dobrotvor SPC i nosilac Ordena svetog vladike Nikolaja Velimirovića. - Reč je o bolu do neba zbog tako brutalne smrti nedužnog deteta. Nema te kazne koja je primerena ovom zločinu, a ona koja je usledila posle mnogo, mnogo čekanja, više od četvrt veka, nije dostojna pomena. Dečaku pripada spomenik, ali i svima nama da kroz njega poručimo da se ovako nešto nikom i nigde ne dogodi.
Bivše rukovodstvo BO RS proćerdalo je, kako je utvrđeno, 20.000 evra, namenjenih za podizanje belega dečaku Slobodanu i ta zbog toga niko nije odgovarao. Nesporna je bila i opstrukcija i srpskih lokalnih vlasti za izdavanje dozvole za lokaciju i nigde nije bilo, kod nadležnih, ni delića efikasnosti da se to učini.
Ispostavilo se, međutim, kao da je Božja volja da znamenje bude baš u Drinjači, kod Crkve, na čijem je ulazu među imenima i slikama sedamdesetak civilnih žrtava minulog rata i dečakovo ime i portret. Sveštenik koji ga je krstio je iz ove bogomolje, on ga je i opojao kad su njegovi posmrtni ostaci doneti u Drinjaču.
- U Drinjači su živeli, posle rata, dečakovi roditelji, Slobodan počiva na ovdašnjem groblju, njegovo selo Kamenica je vazda bilo u parohiji drinjačkoj - priča nam sveštenik Mićo Babić, paroh i starešina hrama, podignutog pre 52 godine, na mestu nekadašnjeg koji je potopljen zbog izgradnje HE "Zvornik". - Naša je želja da se svim srcem potrudimo, ne samo da postavimo spomenik, već da uredimo valjano čitav kompleks oko njega, da to bude svojevrsno mesto hodočašća i sećanja na nedužno postradalog dečaka.
A ovdašnje "parče neba na zemlji", kako je bogomolje nazivao Sveti otac Ava Ćelijski, mučeničko je i stradalačko. U Drugom svetskom ratu, u ovoj parohiji, ustaše su umorile više od 1.200 srpskih civila, najviše nejači. Njihovi sledbenici u poslednjem ratu, ubili su ili zaklali sedamdesetak ljudi iz Drinjače i nekoliko okolnih sela, među kojima je i Kamenica, rodno mesto Slobodanovo. Prota Tomotija Popović iz ove bogomolje poginuo je tokom Prvog svetskog rata. Prota Milan Petković ostavio je kosti u logoru Dahau, gde je bio sa vladikom Nikolajem Velimirovićem i patrijarhom Gavrilom Dožićem, a u Banjici je, posle teških muka, ubijena njegova tada dvadesetpetogodišnja kćerka Branka.
- Niko nije mogao ni da pomisli da će neko da se raduje, uz prvu jutarnju kafu, rušenju svetinje i to u 21. veku - kaže akademik Mirković. - E, zato je važno ovo znamenje i hvala svešteniku Mići i episkopu našem Fotiju, što ćemo moći uskoro da postavimo spomenik Slobodanu Stojanoviću.
KOMPLEKS
AKADEMIK Mirković, sa suprugom Rosom, koja je, takođe likovni umetnik i veliki humantitarac i dobrotvor srpskog roda, rođena u Krupnju, u Rađevini gledao je prostor gde će da bude spomenik. Čitav kompleks biće između drinjačkih brda i reke Drinjače.