MUKE ANDREJA (10) IZ PARAĆINA, OBOLELOG OD AUTIZMA: Za lečenje dečaka hitno potrebno 18.000 evra

Zorana Rašić 21. 01. 2025. u 20:00

MADA zvanično pohađa treći razred osnovne škole, Andrej Petković (10), iz Paraćina, progovori tek poneku reč. Rečenice ne sastavlja, ne piše, vršnjacima ne prilazi, a u školi izdrži tek jedan čas uz asistenciju svoje majke Jelene. On je dete obolelo od autizma za koji medicina još nema leka, ali njegova porodica, puna ljubavi, bori se i ne odustaje od njega.

Foto: Z. Rašić

Mogućnost za poboljšanje psiho-motornog razvoja sina-jedinca, njegovih govornih i socijalnih veština, po savetu lekara, majka Jelena vidi u  tretmanu matičnim ćelijama koji se u svetu sve više preporučuje autističnoj deci. Za tri terapije u ciklusu u jednoj privatnoj klinici u Beogradu potrebno je oko 18.000 evra, odnosno blizu 2,2 miliona dinara. Ove tretmane RFZO ne finansira, pa je pomoć humanih ljudi jedina šansa da porodica dođe do tog novca.

Andrej je rođen posle normalne trudnoće i porođaja koji je započet indukcijom, a okončan carskim rezom. Da će imati ovaj težak razvojni problem niko nije ni slutio do dečakove treće godine života. Prohodao je, kao i većina beba, sa godinu dana, ali progovorio nije ni posle druge godine života. Tek dosta kasnije majčino srce počelo je da brine.

- Jedno vreme pričao je „mama“, „tata“, ali govor je najednom utihnuo. Potpuni muk. Vodili smo ga na redovne kontrole, niko od lekara nije uočio problem. Kad je napunio tri, postalo nam je alarmantno. Pedijatar nas je poslao u Zavod za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju „Dr Cvetko Brajović“, ali je Andreju dijagnoza autizma postavljena tek dve godine kasnije u Institutu za mentalno zdravlje u Palmotićevoj. Tada je već imao šest godina. Ležali smo na odeljenju pet dana i konačno smo saznali od čega nam jedinac boluje. Pre toga je imao dijagnozu razvojne disfazije – priča, za „Novosti“, dečakova majka.

SMS I RAČUNI ZA UPLATE

ONI koji žele da pomognu Andrejevo lečenje mogu da pošalju SMS sa tekstom 249 i pošalju na broj 2407 ili da novac uplate na dinarski račun 160-6000002052776-57 ili devizni: 160-6000002053026-83, IBAN:RS35160600000205302683, SWIFT/BIC:DBDBRSBG. 

Sve do prošle godine dečak je, uz šestomesečne kontrole, živeo „zaključan“ u svom svetu. Vrlo malo pažnje je obraćao na prisutne. Čak ni pogledom nije komunicirao. Onda je ušao u prerani pubertet i problem je postao još veći. Odjednom je postao hiperaktivan, u fazi je kad dobija napade agresije i besa. Ponekad vrišti, baca stvari, udara roditelje... Ide na šestomesečne kontrole, a od lekova jedino dobija tablete za smirenje i povremeno za spavanje, kad nastupi faza problema sa snom.

- Nema leka, to je sve što su nam do sada lekari govorili. Ali, savremena medicina u ovim slučajevima počela je da primenjuje tretmane matičnim ćelijama. Mnogi roditelji autistične dece radili su te tretmane u inostranstvu i bilo je velikog poboljšanja u više slučajeva. Mi smo u decembru išli na pregled u jednu kliniku u Beogradu gde se takođe rade takvi tretmani. Efekat je  veći, rekli su nam, što je dete mlađe. Zbog toga bi trebalo da što pre odemo na tu terapiju, gde ciklus sadrži tri tretmana sopstvenim matičnim ćelijama deteta koje su uzimaju iz njegove butne kosti – sa nadom nam objašnjava dečakova majka.

Zbog toga što o Andreju treba brinuti 24 sata dnevno, Jelena nije zaposlena. Dečakov otac je vatrogasac, pa je najveći deo tereta te brige na majci.

NADZOR MU POTREBAN 24 ČASA

ANDREJ razume šta mu roditelji kažu, a posluša ih kako kad. Voli da pliva i šeta, igra se autićima i gleda crtane filmove koje sam ume da pronađe na "Jutjubu", na mobilnom telefonu. Pažnja i nadzor potrebni su mu 24 časa jer se od galame i buke koji dopru do njega mnogo uznemiri. Drugu decu oponaša, ali ne pokušava da se sa njima igra i druži.

- Društvo u celini, nažalost, nema mnogo razumevanja za porodice sa autističnom decom, pa se i mi nekako osećamo odbačenim i ostajemo bez prijatelja - sa tugom priča dečakova majka Jelena Petković. 

Porodica se nada da mu terapija matičnim ćelijama popravi kvalitet života, omogući govorni napredak i poveća samostalnost. Ali - neophodna im je pomoć da sakupe sredstva.

  

Pogledajte više