VRAĆAJU STARI SJAJ FRESKAMA: U Sabornom hramu u Negotinu, stručnjaci već drugu godinu rade opsežnu restauraciju 1.700 kvadrata (FOTO)

Suzana Mihajlović Jovanović 29. 11. 2024. u 18:00

ZA Saborni hram Svete Trojice u Negotinu, podignut između 1872. i 1874, s pravom se kaže da je jedan od najlepših u Srbiji.

Foto: S.M.Jovanović

Monumentalan i nadaleko poznat po veličanstvenoj arhitekturi i umetničkim delima, već drugu godinu je "domaćin" stručnjacima koji u susret obeležavanju veka i po od njegovog osvećenja, rade opsežnu restauraciju i vraćaju mu nekadašnji sjaj.

- U drugoj smo fazi radova. Sve ide po planu, trudimo se da ispoštujemo rokove. Težak je posao, mnogo živopisa je oštećeno, ali se restauratori koji su zaista pravi majstori trude da to urade najbolje i vrate freske u prvobitno stanje - kaže prota Marjan Kerčulj, arhijerejski namesnik negotinski.

Foto: S.M.Jovanović

Saborni hram Svete Trojice u Negotinu

Uz mnogo posvećenosti i truda stručnjaka koji svaki detalj pažljivo restauriraju, završena je sanacija poda, jedinstvenog teraco-mozaika na površini od 350 kvadrata. Posle 123 godine, boje i detalji živopisa ponovo dobijaju svoju živost: okončani su radovi na freskama u oltaru, a nastavljaju se u glavnom delu hrama. Čađ i patina uklanjaju se sa gotovo 1.700 kvadrata fresaka.

SAKRALNA I UMETNIČKA BAŠTINA

NAŠ hram nije samo mesto duhovnosti već i neprocenjiv kulturni spomenik. Njegova obnova simbolizuje očuvanje ne samo sakralne već i umetničke baštine Srbije. Ova restauracija ne samo da čuva prošlost već i stvara temelj za budućnost u kojoj će Saborni hram Svete Trojice nastaviti da inspiriše, okuplja i svedoči o bogatoj kulturnoj i duhovnoj istoriji Negotina i Srbije. Planiramo u trećoj fazi radova, 2025, uređenje priprate. Nadamo se da ćemo uspeti da pronađemo i sredstva za fasadu, kojoj je, takođe, neophodna obnova, kao i za uređenje porte - kaže prota Marjan Kerčulj. 

- Radimo u delu naosa, uradili smo jedan svod, na redu je sledeći. Glavni posao nam je čišćenje, fiksiranje, uglavnom ima mnogo izljuskane boje. Tu je moralo da se krene od fiksiranja nosioca, pa ljuspica boja i tek je onda moglo da se čisti. Očigledno je da su zidovi puni čađi preko koje je napadala i prašina i ovoj crkvi baš treba jedno ozbiljno umivanje - kaže Branko Radović, konzervator crkvenog slikarstva.  

Zidovi sabornog hrama Svete Trojice, postali su u osvit 20. veka, "platno" za tri umetnika čiji se stilovi i vizije prepliću u jedinstvenoj sintezi umetnosti i duhovnosti. Freske Stevana i Poleksije Todorović, poznatog umetničkog para građanske Srbije prosto odišu suptilnošću sa elegantnim detaljima i jasnim bojama. Treći "rukopis" pripada Knjaževčaninu Milisavu Markoviću, najplodnijem crkvenom slikaru tog doba čiji su radovi upotpunili monumentalnost negotinskog hrama.

ZA GRADNjU 978.172 GROŠA

CRKVA u Negotinu građena pod nadzorom preduzimača Štajnehčera, osveštana je na Đurđevdan 1876. Zidari su dovedeni iz Italije jer su tada njihovi majstori važili za najbolje. Podignuta je sredstvima starije negotinske Crkve Rođenja Presvete Bogorodice, iz 1803, novcem tadašnjih esnafa i Opštine, a koštala je čak 978.172 groša. 

- Živopis je izveden izuzetno kvalitetno, pogotovu što je i sam hram takav. Vođeno je tada računa o svakom detalju i sve je u hramu odrađeno zaista vrhunski - dodaje Radović.

U hramu se ovih dana obavljaju i opsežna geodetska i strukturna ispitivanja fasade, a procenjuju se i oštećenja da bi se izradila neophodna tehnička dokumentacija.

Foto: S.M.Jovanović

Restauratori na skelama i sa planinarskom opremom

- Konstatovano je da, iako je fasada na prvi pogled u dobrom stanju, postoje oštećenja koja su takvog karaktera da mogu biti opasna za vernike koji dolaze, da može da dođe do obrušavanja i da je pravi trenutak da se krene u obnovu. Time ćemo postići bezbednost i sprečiti devastaciju fasadnih elemenata i njihovih oblika i omogućiti da se fasada na pravi način rekonstruiše i obnovi - kaže Miodrag Mladenović, arhitekta-konzervator iz Studija arhitekture i restauracije u Pančevu. 

Pogledajte više