SRPSKI KULTURNI CENTAR U GLINI OTVARA SE 5. OKTOBRA: Naši sunarodnici u gradu na Baniji dobijaju svoje mesto okupljanja i sećanja
SRPSKI kulturni centar (SKC) "Josif Runjanin" u Glini biće svečano otvoren 5. oktobra, a istovremeno obeležiće se i 80 godina od osnivanja Srpskog kulturnog društva (SKD) "Prosvjeta".
Kako najavljuju iz Srpskog narodnog vijeća (SNV), nove prostorije glinskog SKC, koji se nalazi u centru ovog banijskog grada, u 11 časova osveštaće vladika gornjokarlovački Gerasim uz sasluženje sveštenstva ove eparhije. U podne je planirana svečana akademija gde će se prisutnima obratiti predstavnici organizatora: predsednik SNV Milorad Pupovac i predsednik SKD "Prosvjeta" Mile Radović. Potom će biti otvorena izložba posvećena osamdesetogodišnjici SKD uz nastup hora Radio-televizije Srbije.
Prema projektu arhitekte Miloša Ušljebrke, Centar će imati više od 1.000 kvadratnih metara korisnog prostora u prizemlju, na spratu i u potkrovlju, uključujući i pomoćne prostorije gde će biti kuhinja. Deo enterijera na spratu posvećen je znamenitim Srbima iz glinskog kraja: osnivačima srpskog avangardnog pokreta zenitizam, braći Ljubomiru i Branislavu Miciću, vajaru Simeonu Roksandiću, autoru čuvene skulpture "Dečak sa razbijenim krčagom" na Čukur-česmi i matematičaru, akademiku SANU dr Đuri Kurepi.
POČAST I PORODICI LETIĆ
ZA mesto SKC, izabrana je kuća porodice pekara Ilije Letića, uglednog Srbina iz Gline kojeg su ustaše ubile na kućnom pragu u prvom masakru u Glini maja 1941. Centar se nalazi i prekoputa mesta gde je nekada bila srpska crkva u kojoj su avgusta iste godine Pavelićevi crnokošuljaši izvršili jedan od najmonstruoznijih pokolja Srba u NDH. Na mestu gde je bila crkva nekada je bio Spomen-dom, koji je avgusta 1995. preimenovan u Hrvatski.
SKC nosi ime po Srbinu Josifu Runjaninu koji je baš u Glini 1846. komponovao melodiju za tekst pesme Antuna Mihanovića "Lijepa naša domovino" koja je danas zvanična himna Hrvatske. Runjaninovi roditelji su se iz sela Runjani kod Loznice preselili najpre u Bijeljinu, pa u Slavoniju i na kraju u Srem.
Josif je rođen u Vinkovcima 1821, a preminuo je u Novom Sadu 1878. Malo je poznato da je komponovao i melodiju za stihove pesme "Rado ide Srbin u vojnike".
Inicijativa za uređenje ovog centra, jednog od tridesetak obnovljenih ili novoizgrađenih u Hrvatskoj, potekla je od SNV koje i finansira projekat kroz svoj program kapitalnih investicija.
Radovi su započeti sredinom prošle godine.