LET SEĆANJA NAD "LISIČIJIM JARKOM": Na travnatoj pisti kraj Beograda rađala se istorija srpskog civilnog vazduhoplovstva
ČUVENI sportski aerodrom "Lisičiji jarak" je nastao 1946. kada je dekan Mašinskog fakulteta Miša Nenadović, sa Katedre sa vazduhoplovstvo, zadužio asistenta prof. Đorđa Ninčića da "prošparta" oko prestonice i osmotri polja na kojima bi bilo zgodno napraviti pistu za civilno letenje.
Pocepao je Ninčić cipele obilazeći peške razna polja dok mu u Makišu neki seljaci nisu kazali kako su od 1941. Nemci leteli sa mesta 12 kilometara od Beograda ka Zrenjaninu. Asistent je istog dana pronašao livadu sa zapuštenim barakama, a već sledećeg profesor Miša je lično koracima merio pistu. Trećeg dana je na Lisičiji jarak sletela vojna "roda" sa čuvenim Pajom Crnjanskim, partizanskim pilotom. Potom su stigli članovi Akademskog aero-kluba iz Beograda sa lopatama, metlama i sličnim rekvizitima.
I juče su se na ovom aerodromu okupili i družili nekadašnji piloti privredne avijacije, njih pedesetak. Među "pulenima" profesora Nenadovića najstariji je bio Mika Isaković (93), dugogodišnji šef Privredne avijacije i neprikosnoveni vođa "seljačkih pilota", kako su ih zvali u ono vreme.
Druženje nije prošlo ni bez Petromira Miškovića Makija (83), pilota, padobranca i paraglajdiste. Ćaskalo se i sa Srbislavom Milovanovim, prvim građaninom SFRJ koji je kupio sebi avion u posttitovskoj Jugoslaviji. - Lepo su govorili drug Lenjin ili drug Staljin - sve je u kadrovima - objašnjavao je Mika Isaković, upoznajući nas sa legendama vazduhoplovstva.
Neki od njih prepričavali su detalje udesa koje su imali radeći ovaj posao. Neki iz Privredne avijacije su zaradili bogatstvo leteći po svetu, a ima ih i koji su vlasnici privatnih avio-kompanija. - Vazduhoplovni klubovi i "Lisičiji jarak" izrodili su Privrednu avijaciju a sa njima i konstruktore vazduhoplova na Mašinskom fakultetu.
Iz Jarka je nastao najsavremeniji sportski aerodrom srednje Evrope na Bledu i pilotska škola JAT-a u Vršcu. Hangari se još drže, ali potrebna je državna pomoć da se "uče deca" - objasnio je Isaković.