INSTRUMENT ZA KONCERT POZAJMIO MU PROFESOR: Kikinđanin Matija Francuski u LJubljani uspešno studira na Akademiji za glazbu FOTO
Kikindski osnovac, novosadski srednjoškolac, ljubljanski student Matija Francuski (21) nanizao je bezbroj najviših nagrada na muzičkim takmičenjima. Sada je na trećoj godini Akademije za glazbu u Ljubljani, uspešan je student, ali nema klarinet koji bi mu odgovarao za ovaj stepen obrazovanja.
Zato je na solističkom koncertu, koji je pre nekoliko dana održao u rodnom gradu, svirao na instrumentu koji mu je pozajmio profesor iz kikindske Osnovne muzičke škole Marko Ćurčić. U njegovoj klasi je i završio niže muzičko obrazovanje i to po ubrzanom programu, za samo dve godine.
- Instrumenti su skupi, a nisu jeftini ni usnici. Imam klarinet koji sviram od srednje škole, a usnik koristim već tri godine. Oboje bi trebalo da promenim, ali nemam novca. Potreban mi je A klarinet, kakav ima profesor Ćurčić, ali još ne mogu to sebi da priuštim. Moje školovanje finansiraju isključivo roditelji i teško je skupiti novac - iskreno priznaje izvanredni mladi muzičar, koji je do sada dobio najznačajnija priznanja na takmičenjima u Srbiji.
Kao srednjoškolac proglašen je za najboljeg učenika novosadske Muzičke škole "Isidor Bajić" na duvačkom odseku školske 2018./2019. godine, dva puta je bio dobitnik pokrajinske nagrade za talente, Dositejeve nagrade za uspehe na takmičenjima, a čak tri puta je dobio Vidovdansku nagradu Grada Novog Sada.
Majstor za teška dela
- PONOSNA sam jer Matija svira i delo eksperimentalne muzike Lučana Berija, kompozitora koji se bavio istraživanjem mogućnosti instrumenta. To je tehnički veoma zahtevno za izvođenje, jer ima nagle skokove, iz visine u dubinu, iz glasnog u tiho, potrebna je posebna tehnika duvanja, zahteva izdržljvost i teško je za usta i jezik. Njegov profesor je rekao da je on tek drugi student koji svira dela Berija, otkako postoji ljubljanska akademija - navela je Eva Aranjoš Francuski.
Iako je prvobitno izgledalo da će postati gitarista, jer je u nižoj muzičkoj školi, u klasi nastavnika Mladena Mandića, završio odsek za gitaru, sudbinski ga je opčinio zvuk klarineta. U petom razredu upisuje odsek i za ovaj instrument i izučava ga paraleleno sa gitarom. Njegov talenat tada je pokazao izvanredan kapacitet. Već prve godine na republičkom takmičenju osvaja prvo mesto sa maksimalnim brojem bodova. I sledeće godine plasira se među najbolje u zemlji. U Srednjoj muzičkoj školi "Isidor Bajić" u Novom Sadu, uči u klasi profesora Đure Petea i osvaja čak 11 prvih nagrada na međunarodnim takmičenjima, šest puta postigao je maksimalnih 100 bodova i bio laureat, a na ostalim je bio prvi ili pobednik svoje kategorije.
- Profesor iz srednje škole mi je preporučio ljubljansku akademiju i bio je u pravu. Jako mi se sviđa, jer su u Sloveniji velike mogućnosti za klasičnu muziku, ima mnogo koncerata, dolaze svetski muzičari. U Srbiji se više poštuje folklor i narodna muzika, a u Sloveniji klasična muzika, posebno ona iz 20. veka. Duvački instrumenti su veoma popularni, pogotovo klarinet, a tome je sigurno doprineo i Mate Bekavac, vodeći instrumentalista koji sarađuje sa svetskim umetnicima. Na našoj akademiji ima dvadesetak klarinetista i to govori o poziciji ovog instrumenta. Duvači su generalno popularniji u Sloveniji nego u Srbiji i Hrvatskoj - priča Matija Francuski.
Sada je na završnoj godini osnovnih studija, u klasi profesora Tadeja Keniga, a master će nastaviti na istoj akademiji. Želja mu je da ostane u Sloveniji i nakon završetka školovanja.
- Živim u studentskom domu, a kako će biti kasnije - videćemo - kaže skromno Matija, koji je osim u Kikindi koncert održao i u svojoj bivšoj školi u Novom Sadu. Na klaviru ga je pratio korepetitor Oskar Riter, profesor novosadske Akademije umetnosti. Organizatori koncerta u Kikindi bili su Muzička škola i "Gusle".
Mamin naslednik
MUZIČKI talenat Matije Francuskog nije slučajnost. Njegova majka Eva Aranjoš Francuski je profesorka klavira i dirigentica Mešovitog hora Društva za negovanje muzike "Gusle". Na nedavnom Festivalu "Horfest" u Valjevu taj hor bio je najbolji u kategoriji kamernih horova odraslih, a njeno dirigovanje visoko je ocenjeno.
- Muzički gen sam u potpunosti nasledio od majke. Od rođenja sam povezan s muzikom, jer je i baka po majci bila profesorka violine u kikindskoj muzičkoj školi - odao je Matija.