SVEDOČANSTVO JUNAŠTVA I RATNIH STRAHOTA: Iz štampe izašla knjiga o oslobođenju Paraćina u Prvom svetskom ratu
VIŠE od dve godine trajalo je prikupljanje materijala za knjigu čija je tema bila oslobođenje Paraćina u Velikom ratu, a početna ideja je bila da se steknu nova saznanja o majoru Marku Pavloviću, komandantu 3. bataljona 2. pešadijskog puka "Knjaz Mihajlo", ili Gvozdenog puka Moravske divizije.
On je poginuo prilikom tih borbi 11. (24) oktobra 1918. godine u 45. godini, i zajedno sa svojih trinaest saboraca sahranjen je u porti Crkve Svete Trojice u zajedničkoj grobnici.
Borbe za oslobođenje Paraćina trajale su tri dana, od 23. do 25. oktobra po novom kalendaru, a istoimena knjiga objavljena je povodom 105. godišnjice oslobođenja. Realizovana je kao projekat Udruženja boraca otadžbinskih ratova (UBOR) Paraćin, koji je finansijski podržala opština, u izdanju Biblioteke "Dr Vićentije Rakić".
Knjiga sadrži i do sada nepoznate podatke o stradalim srpskim vojnicima sahranjenim u porti crkve i o tome kojoj jedinici su pripadali. Priređivač Mladen Stević, kapetan prve klase u penziji, prikupio je mnogo novih podataka i o majoru Marku, ali potraga za njegovim potomcima u majorovom rodnom selu Zagrađe između Zaječara i Knjaževca nije dala rezultat, ističe Stević.
Obimna knjiga na preko 250 stranica donosi, najpre, kratku priču o Paraćinu pod okupacijom, dok su u drugom delu dokumentovane borbe za oslobođenje sa izveštajima o rasporedu vojnih jedinica, gotovo svim borbenim zapovestima tokom ta tri sudbinska dana, prikazanim gubicima u ljudstvu, te biografijama komandanata jedinica srpske vojske koje su učestvovale u oslobađanju... Knjiga još sadrži i prikaz naoružanja pešadije i konjice, artiljerijskog oruđa, kao i brojne priloge.
Autor navodi da o dešavanjima u Paraćinu u tim teškim danima nema puno zapisa. Zna se da je okupatorska vojska, povlačeći se, srušila most i toranj crkve.
- Tadašnji paraćinski knjižničar i štampar Kosta Hadži Vidojković, koji je kasnije bio i predsednik Opštine, štampao je 1920. godine knjižicu pod nazivom "Katastrofa Paraćina prilikom njegovog oslobađanja". Očima jednog hroničara on je sagledao sve ratne strahote i stradanja žitelja paraćinske varoši.... Mi sada, u cilju detaljnijeg sagledavanja, pratimo dešavanja tokom tri dana u kojima su jedinice Prve srpske armije, tačnije 1. i 2. Pešadijski puk Prve pešadijske brigade Moravske divizije, prva i druga konjička brigada Konjičke divizije, izvodile borbena dejstva za oslobođenje grada i njegove šire okoline od nemačkih okupacionih snaga - objašnjava Stević.
Najviše podataka objavljenih u knjizi pronašao je u arhivskoj građi Ministarstva odbrane RS i u digitalnom katalogu Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković".
Stradanje "Gvozdenog puka"
NAJELITNIJA jedinica srpske vojske, "Gvozdeni puk", pretrpela je najveće gubitke u trodnevnim borbama za oslobođenje Paraćina. Osim imena izginulih junaka koji su, uz majora Marka, sahranjeni u porti paraćinske crkve, objavljena knjiga sadrži i spisak sahranjenih na gradskom groblju (gde tačno, ne zna se), popis preminulih ranjenika i ranjenih koji su preživeli, ali i spisak francuskih vojnika umrlih u Paraćinu, najviše od španske groznice. Nabrojeno je i nekoliko imena civilnih žrtava vazdušnog bombardovanja.