LETOPIS ZA OČUVANJE STAROG VLAHA: Vraćajući dug zavičaju, istorijskoj oblasti jugozapadne Srbije, zemljaci pokrenuli časopis
GOTOVO zaboravljeni Stari Vlah, istorijsku i geografsku oblast na jugozapadu Srbije, zemljaci otimaju od zaborava. Grupa Novovarošana, okupljena oko Istraživačko-izdavačkog centra "Stari Vlah" u Beogradu, posle štampanja pet knjiga za dve godine, pokrenula je časopis da razgrće vatru na ognjištima nemanjićke države, da čuva duh i istoriju i osvetljava puteve budućnosti.
Prvi broj ovog časopisa, na 200 strana, iz pera 55 autora, istraživača, istoričara, ali i svedoka nekih današnjih prilika, iz prestonice i šireg zavičaja, u prvom redu u slivu Moravice i Uvca, biće predstavljen čitaocima u novovaroškom Domu kulture 22. marta.
- Ovo područje od strateškog značaja, koje nije zaobišla nijedna oluja, već je bilo poprište mnogih vojnih sukoba, zaslužuje časopis u kome bi se sabirala različita mišljenja, afirmisao prepoznatljiv starovlaški duh i pisalo o prošlosti, ali i budućnosti, da se stvori prostor za afirmaciju i ekonomije i kulture - naglašava u uvodniku glasnika odgovorni urednik Milomir Kragović, novinar i publicista.
Stranice godišnjaka "otvara" analiza stanja u Staroj Srbiji u 19. i 20. veku iz pera prof. dr Slavenka Terzića, akademika SANU, koji piše o raznim političkim idejama, društvenim procesima, nacionalističkim previranjima i namerama.
Na integraciju dela Starog Vlaha u Kneževinu Srbiju za vreme vladavine knjaza Miloša Obrenovića podseća dr Žarko Ilić.
U nameri da pokolenjima prenosi amanet neimara , uklesan u kamenu svetinja i ruševina - da se ne prekida pamćenje i vezanost za pretke, godišnjak podseća na znamenite ličnosti "lomnog Vlaha Starog" - knezove Raškoviće, serdara Jovana Mićića, vojvodu Petra Bojovića, protu Jevstatija Karamatijevića, a tekst sociologa i univerzitetskog profesora Sretena Vukosavljevića (1881-1960) "Starovlaška škola" otkriva karakter žitelja ovog kraja.
Časopis ima ambicije da bude i podsetnik i hronika, pa donosi zapis o knjizi "Stari Vlah" Ivanjičanina Milovana Ristića, objavljenoj 1963. godine. Mladi istoričar Filip Bjelić zabeležio je zaboravljene igre u novovaroškom kraju i 1.500 starih reči i izraza. Pred čitaocima su prilozi o novovaroškim porodicama i stihovi 23 pesnika iz više opština u izboru Mirka Ikonića, pribojskog pesnika.
Stranice najavljuju i gradnju RHE "Bistrica", kao i turističke planove Zlatibora, dok dr Saša Marinković kazuje o staništu beloglavog supa na liticama Uvačkog jezera.
- U prvom broju ima više istorije, želeli smo da što ubedljivije predstavimo starovlaške korene, tu nesvakidašnju lepotu različitosti i čudnih paradoksa. Već u sledećem broju sadašnjost i budućnost će imati prevagu - obećava Kragović.
Stari Vlah je bio gotovo zaboravljen u drugoj polovini prošlog veka, pogotovu u uvačkom delu.
Urađena i nova karta
ČASOPIS objavljuje kartu Starog Vlaha, koju je posle višegodišnjih istraživanja uradio dr Žarko Ilić, naučni saradnik Katedre za istoriju Filozofskog fakulteta.
- Na karti nisu granice iz ranije literature, nego je predstavljaju međaši koje su ovom pojmu postavljali sami Starovlašani i to početkokm 19. veka - kaže dr Ilić.
- Starom Vlahu pripadaju teritorija Nove Varoši, znatni delovi opština Ivanjice i Sjenica, sela Prijepolja na desnoj obali Mileševke, teritorija Priboja istočno od Lima, naselja Jagoštica, Konjska Reka i Zaovine u Bajinoj Bašti, Kotroman i Mokra Gora iz Užica, Semegnjevo, Jablanica i Dobroselica iz Čajetine, kao i Danilovići, Štrpce.
Bijelo Brdo, Božovići i Cvrkote na teritoriji opštine Rudo.