OVO JE KIKA UBIJENE KRUŠEVLJANKE: Streljali su je bez milosti (FOTO)
DIVNU Gavrilović, rođenu 1901. godine, streljali su Nemci u Kruševcu 8. juna 1943. godine.
Radila je kao činovnica Vojno - tehničkog zavoda Obilićevo u Kruševcu. Pogubljena je na Bagdali. Njenu kosu, upletenu u kiku, porodica je 80-ih godina poklonila Narodnog muzeju Kruševac. Od danas se ona može pogledati u okviru nove stalne postavke Muzeja Slobodište, Kazneni zavod - Logor u Kruševcu 1941-1944.
Među potresnim eksponatima i fotografijama više od 700 streljanih Kruševljana nalazi se i fotografija Radojka Ilčića. Njegova bratanica, Nadežda Veljković, svedoči za "Novosti" da je kao petogodišnja devojčica dolazila na stratište sa bakom.
Muzikant Živojin Vasić(42), ubijen je sa sinovima Ranđelom(20) i Dimitrijem(17). Iza njih su ostale dve novčanice sa tragovima krvi. Istraživači Narodnog muzeja Kruševac mesecima su radili na istraživanju zločina tokom nemačke okupacije i došli do novih imena streljanih, trudeći se da naprave ideološki otklon i objektivno predstave istinu o stradanju srpskog naroda tokom Drugog svetskog rata.
- Najtragičniji dan u postojanju logora bio je 29.jun,1943.godine, kada je posle kao odmazdu za napad partizana na nemačku kolovinu kod Majdeva streljano 500 ljudi - iznosi za "Novosti" Nikola Pantelić, dodajući da je streljanje, simbolično, trebalo da bude na Vidovdan, ali je odloženo nakon sugestije kvinslinških vlasti da odmazda na veliki srpski rpaznik u Kruševcu može proizvesti još veći otpor. - Kako je u tom trenutku u kruševačkom logoru bilo 342 zatočenika, „nedostatak“ budućih žrtava, okupator je našao na Banjici, gde je streljano još 157 logoraša.
Ministarstvo kulture i grad Kruševac su sa 4,4 miliona dinara pomogli izradu nove stalne postavke.
Opširnije o užasnim zločinima na Slobodištu i sećanju na sve žrtve nemačke okupacije pročitakte u štampanom izdanju "Večernjih novosti" 29. decembra.