MOJA OTADŽBINA KROZ ČASOVE: Otvorena Srpska dopunska škola u Kanu
U KANU je počela da radi Srpska dopunska škola. Nastava na srpskom jeziku se odvija u organizaciji Ministarstva prosvete Republike Srbije i besplatna je za svu decu koja žele da usavrše znanje srpskog jezika, a trenutno je pohađa 43 mališana.
Veliku podršku za ovaj vid nastave na teritoriji Francuske daju Ambasada Republike Srbije u Parizu i Udruženje "Balkan Azur", koje je obezbedilo prostorije za izvođenje nastave. Đaci izučavaju tri predmeta: srpski jezik, moja otadžbina Srbija i osnovi kulture srpskog naroda.
Status "učiteljice" u ovoj školi u Kanu ima i Vranjanka Tanja Milosavljević. Ona je profesorka srpskog jezika i književnosti sa sedamnaestogodišnjim iskustvom rada u prosveti. Doktorirala je u Francuskoj, u oblasti srpskog jezika. Radi kao pedagoški inženjer, a bavi se i izučavanjem srpskog identiteta u dijaspori i promocijom srpske kulture i jezika na jugu Francuske.
- Izuzetno mi je drago što smo od 17. decembra "seli u školske klupe". Srbi koji žive na Mediteranu inicirali su ovu priču, jer je izuzetno važno da obrazovanje na našem jeziku bude dostupno deci koja imaju volju i želju da uče maternji jezik, da neguju ćirilično pismo, kulturnu baštinu, istoriju - kaže Tanja Milosavljević.
Srpska dopunska škola u Kanu radi u prostorijama Centra kulture u Kanu. Prema rečima Brana Babića, predsednika udruženja "Balkan Azur", postojala je realna potreba za osnivanjem nastave na srpskom jeziku, jer ima dosta dece srpskih iseljenika u regionu. To potvrđuje i činjenica da su formirane dve grupe učenika koji će pratiti nastavu na srpskom jeziku.
Na kraju svake školske godine, učenici će dobiti đačke knjižice sa ocenama, a po završetku osmog razreda i Uverenje o završenom školovanju.
U planu je da se od septembra sledeće godine formiraju još dve grupe i to u Tulonu i Frezusu.