UZ ŠAPAT VINA, TAMO GDE SE GRLE DUNAV I TISA: Iznad Starog Slankamena, gde su se sudarale civilazacije, ukusi vina mire svetsku gastronomiju
OD INĐIJE s autoputa desno, pa ne više od deset kilometara. Idu prvo Novi Karlovci, a onda Novi Slankamen. I pre nego što putem zaronite ka obalama prelepog Starog Slankamena, ima odvajanje desno, gore piše "Atelje vina Šapat".
Baš tu se ljube fruškogorski vinogradi sa impozantnom građevinom iz našeg veka koja je delimično ukopana u fruškogorski brežuljak. To je Atelje vina - tako skromno piše, a u stvari je mnogo više. Podseća na tajm-aut ukraden od života.
Gastronomski spektakl "Francuska kuhinja sa zvezdicama" ove godine održan je u restoranu Fleur de Sel, u okviru vinarije "Šapat". "Vatromet čula" se dogodio u organizaciji Udruženja "Ja volim Francusku" i "Savezna asocijacija regije Alzas". Promocija evropskog centra gastronomije regije Alzas bila je fokus manifestacije, ali su lepote Srema i vinskog ateljea delimično Alzasu ukrali slavu.
U stvari, niko nikom te lepe srede s kraja maja nije ukrao baš ništa. Svi su uživali.
Domaćini su bili počašćeni vrhunskim gastronomskim događajem koji su im upriličili čuveni francuski kuvari sa "zvezdicama", a gosti su imali jednistvenu priliku da otpijaju vrhunska vina na mestu gde se ljubi čuvena Tisa sa moćnim Dunavom, odmah tu, par stotina metara od poprišta čuvene bitke u Sremu koja je 1691. slavljena u Beču i širom Evrope. Jer tu, pored "Šapata", austrijski vojnici i srpski šajkaši slomili su kičmu opsade dalekog Beča koja je pretila evropskom kontinentu od 1683.
Emociju i ukuse sa brežuljaka iznad Slankamena je teško preslikati
"Francuska kuhinja sa zvezdicama" je jedinstvena manifestacija međunarodnog karaktera. U Srbiji je održana drugu godinu i okupila je goste iz privrede i ekonomije Srbije, ali i njihove prijatelje predstavnike Francuske i zemalja regiona.
Među Francuzima sedeli su šefovi Michelinove kuhinje evropskog centra gastronomije, regije Alzas u Francuskoj, sa glavnom zvezdom Joël Philippsom, čuvenim Mišlenovim kuvarom. Za istom stolom sedeo je i vlasnik restorana sa najdužom tradicijom u francuskoj pokrajini Alzas Huser Mišel, a tu je bio i predsednik Međunarodne unije Alzasa koja posluje na pet kontinenata u okviru 63 predstavništva, (od decembra 2022. godine i u Srbiji). Iz Strazbura je doputvovao Žerar Štidel, predsednik Regionalne privredne komore Strazbura "Aria", Sebastijan Miler, iz direkcije Evropskog centra za edukaciju u hotelijerskoj industriji CEFPPA i divna gospođa Eleonore Rose i Slađana Novaković, predsednica Udruženja "Ja volim Francusku" i "Savezne asocijacije regije Alzasa u Srbiji".
Glavne "zvezde" naše slankamenske "Šapat reprezentacije" bili su Dušan Vranić, generalni menadžer "Ateljea vina Šapat" koji se posle 16 godina rada u renomiranim restoranima Njujorka vratio u Srbiju i šef kuhinje i glavni kuvar Nikola Stojaković sa više od 13 godina iskustva iz renomiranih Mišlen restorana iz Pariza. Čast naše gastronomije "sasluživao" je Mladen Dragojlović, glavni enolog u vinariji "Atelje vina Šapat", čiji su vinski nektari višestruko nagrađivani, a učio je u elitnim vinarijama Evrope i Južne Amerike.
- Ovo je možda jedan od najlepših dana u mom životu - ispovedao nam se Dušan Vranić pre nego su reke hrane i vina potekle iz kuhinje kompleksa restorana Fleur de Sel. Renovirali smo prethodnih sedam meseci, a onda smo okupili ljude dostojne da rade prema Michelin i drugim svetskim standardima: vreme, prostor, kvalitet servisa, usluge... Na gostima je da ocene fuziju znanja, iskustva i energije među ljudima koji zajedno proizvode ovo što mi interno zovemo: "Šapat" brend! Emociju i ukuse sa brežuljaka iznad Slankamena je teško preslikati. Govor očiju, micanje usana, govor ruku i na kraju pesma i francuska i srpska slili su se u nešto što je semantički najtačnije nazvati: PESMOM. Na našem i na francuskom i na engleskom jeziku.
A onda, posle zvaničnog dela, negde predveče, dok je sunce zamicalo za Crvenim čotom prelazeći preko Novog Sada, ponovo smo sedeli sa Dušanom, Nikolom i Mladenom koje nazvasmo "srpska gastro reprezentacija", a oni se nisu naljutili.
- Pogledajte kompleks "Šapat" - širio je obe ruke menadžer Dušan Vranić da lakše objasni: - Ovo je jako interesantan kompleks u kom imate apartmane, sobe, jedan restoran, pa drugi restoran... Poenta je da imate jedan nešto veći restoran, da iskoristite terasu i pogled. I tu će doćnji porodice, organizovaće se korporativni ručkovi, tu je opuštenija atmosfera sa kvalitetnijom hranom, gastronomijom, servisom, uslugom i sjajnom vinskom listom. Uz njega je manji restoran koji ima sve to samo što ima privatnost više. I gostima morate da nahranite sva čula - ukusa i mirisa, pogleda i osećaj prostora i vremena - rekao je gospodin Dušan Vranić.
I negde tu se uključuje Joël Philipps, zaštitno lice kvaliteta Mišlen zvezdi. - Čim sam došao počeo sam da gledam. Video sam kako izgleda kuhinja i u njoj se nalaze sve mašine, svi aparati, sva oprema po poslednjim tehnološkim standardima i to je ista vrsta oreme koju možemo da vidimo i u francuskim restoranima. Pored toga, video sam i ekipu (kuvara i pomoćno osoblje) koja je obučena po svim standardima. Onda sam porazgovarao sa glavnim kuvarom i ubrzo sam shvatio da je njegova vizija da se koriste lokalni proizvodi, da se koriste sezonski proizvodi i bio je zaista koherentan u svom izlaganju... Baš to radimo u Francuskoj. I mnogo vam je lepo ovde. Baš onako... Nisam očekivao - širio je ruke na kraju Joël.
Na kraju, dok je dan odlazio u smiraj, vraćali smo se za Beograd kombijem. Vino je pevalo u nama. Setismo se Ive Andrića. On je u Omer-paši Latasu pisao kako "radi" mostarska žilavka čiji su vinogradi uz kamen Neretve.
Dunavsko vino je drugačije. Nekako blago, lepo moćno i veliko. A francuske zvezde - one su takve da sijaju u vama dok ponovo ne odete pod njihova sažveđa.