UKRAJINI NATO JOŠ DALEKO: Otrežnjenje za rukovodstvo u Kijevu tokom upravo okončane posete visoke američke delegacije
BEZ obzira na to što su im do sada često govorili da su "vrata vojne alijanse otvorena" za sve one koji žele da uđu u nju, američka diplomatska vrhuška kao da se umorila od pitanja ukrajinskih političara kada će ih primiti u NATO.
Za vreme posete Kijevu američkog državnog sekretara Entonija Blinkena i njegove zamenice za politička pitanja Viktorije Nuland u razgovoru sa ukrajinskim parlamentarcima ponovo je postavljano pitanje o ulasku u NATO. Usledio je neprijatni odgovor od žene koja im je svojevremeno delila sendviče na Majdanu kada su svrgavali predsednika Viktora Janukoviča.
Viktorija Nuland je otvoreno kazala domaćinima u Kijevu da prestanu tako često da govore o svojoj težnji za ulazak u NATO.
- Ostavite sada taj ulazak u NATO, već se bavite reformama u svojoj zemlji, jer vam to članstvo ništa neće dati - kazala je Viktorija Nuland.
Rukovodstva Ukrajine i Gruzije su na samitu NATO u Bukureštu, koji je održan od 2. do 4. aprila 2008, želele da uđu u taj vojni blok. Ali se tada tome suprotstavila Nemačka.
Dok je bio predsednik Petar Porošenko je vrlo često molio zapadne političare da njegovu zemlju prime u taj vojni blok, a eto sada je to nastavio i njegov naslednik Vladimir Zelenski. Oni zaboravljaju da članice NATO ne primaju u taj savez zemlje koje imaju teritorijalne probleme, jer ne žele da ulaze u rat. Dosadašnja praksa govori da se NATO odlučuje za kolektivne ratne operacije samo kad imaju "laku žrtvu", dakle neku mnogo slabiju zemlju.
IZMENE ZAKONA ZBOG ALIJANSE
VRHOVNA Rada Ukrajine je u decembru 2014. izmenila dva zakona, kojima je odustala od nesvrstanog statusa države. U junu 2016. usvojeni su dodatni amandmani koji članstvo u NATO-u definišu kao spoljnopolitički cilj zemlje. U februaru 2019. ukrajinski parlament usvojio je amandmane na ustav, obezbeđujući politiku zemlje ka Evropskoj uniji i NATO-u. Ukrajina je postala šesta država koja je dobila status partnera NATO-a sa proširenim mogućnostima.
U slučaju Ukrajine ulazak NATO članica u sukob sa Rusijom mogao bi da izazove treći svetski rat. Nije nikakva tajna da bi rukovodstvo u Moskvi u slučaju da bude doveden teritorijalni integritet Rusije u pitanje, moglo da upotrebi atomsko oružje, a to bi onda značilo svetsku katastrofu.
Predsednik Zelenski je minulih dana javno kazao da želi ozbiljnu reakciju NATO-a i jasan signal o evropskoj i evroatlantskoj perspektivi. U četvrtak mu je na to odgovor dala Viktorija Nuland koja je jasno poručila - "prestanite da stalno ponavljate isto pitanje".
Pre nkoliko dana je predsednik Poljske Andžej Duda obećao Zelenskom da će postaviti pitanje o pravljenju "karte puta za ulazak Ukrajine u NATO". A drugi saveznik Ukrajine, rukovodstvo Litvanije, prognozira da će Ukrajina biti primljena u NATO i EU najranije za 15 godina.