"VATROMET" ZA NARKOMANE: U francuskoj prestonici građani uzeli pravdu u svoje ruke
VEĆ nekoliko noći zaredom, pariski narkomani u kvartu Staljingrad meta su ozbiljnih napada.
Neko na njih ispaljuje vatrometna punjenja. Ova pirotehnika i te kako može da bude opasna kad se usmeri direktno u čoveka. To su na svojoj koži u mnogobrojnim navratima do sada osetili policajci i vatrogasci koji intervenišu u zapuštenim predgrađima.
Ovoga puta, na meti su zavisnici od droge i to u centru grada. Sve je počelo u petak. Prvo su na drogirane letele "vodene bombe", zatim flaše, a na kraju i vatromet. Viđane su prave ratne scene, tri noći zaredom, s desetinama ispaljenih projektila, čije su detonacije odjekivale u gluvim noćima policijskog časa.
Stanovnici pariskog Staljingrada prve noći ispaljenog vatrometa bili su iznenađeni.
Nekima se od siline detonacija učinilo da se dogodio bombaški atentat. A onda su izvadili telefone i počeli da snimaju. Stanari su sa okolnih terasa snimali ove neobične scene i delili ih preko društvenih mreža.
Narodu je dozlogrdilo, pa je uzeo pravdu u sopstvene ruke ruke. Pomislilo se da je to samo još jedna u nizu napetosti, u obračunu grupe dilera. Zasad, međutim, sve ukazuje da nije tako. I sami zavisnici ističu da ih gađaju stanovnici kvarta. Policija i sud se, zasad, ne izjašnjavaju.
ZONA BEZAKONjA
KVART Staljingrad i njegova centralna avenija Flandr u 19. pariskom arondismanu jedno su od najvećih stecišta korisnika droge, ne samo u Francuskoj, nego i u Evropi. Desetine zavisnika okupljaju se tu svaku noć. I to godinama. Svi znaju za ovu zonu bezakonja i niko ništa ne preduzima.
Građani su očajni. Osećaju se napuštenim. Kroz prozore njihovih stanova redovno s ulice dopiru krici usled tuča na trotoarima koje opsedaju narkomani. Bilo je ovde dosta nasilja, napada, prošnje, pa i otimanja.
Stanovnici su tražili pomoć grada, opštine, države. I - ništa. Svi peru ruke. Opština računa na državu, ona na lokalnu vlast, policajci na sud, a svi na socijalne službe. I, tako ukrug. Policijski kamioneti su često parkirani na svega nekoliko koraka od toksikomana, ali ne intervenišu.
Pariz je uložio devet miliona evra u trogodišnji plan (2019-2021) pokušaja rešavanja problema, kroz dalje otvaranje "sala za drogiranje", pojačane patrole i bolji rad sudova, ali se narkomani lako reorganizuju. Ako ih i rasteraju, brzo se vrate, ili pronađu drugo mesto. Ali, Staljingrad ne zaobilaze.