ZELENSKI PRODAJE ERDOGANU KINESKU FABRIKU: Sudski proces u toku, ali rukovodstvo u Kijevu spremno da napravi novi diplomatski gaf
ZA vreme nedavne posete Ankari ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski ponudio je domaćinu Redžepu Tajipu Erdoganu da Turci kupe fabriku avionskih i helikopterskih motora, čuveni "Motor Sič" u Zaporožju.
Ta vest zaslužuje pažnju jer je tih 50 posto akcija koje Zelenski nudi Turcima nedavno oduzeto Kinezima koji su bili kupili tu nekada poznatiju sovjetsku fabriku jer su hteli da iskoriste znanje, iskustvo i tehnologiju da sami proizvode motore za svoje letilice.
Naravno da su Kinezi bili ogorčeni jer oni nameravaju da na sudu povrate uložene milijarde i plus štetu koju su imali. Ruski mediji nazivaju Zelenskog "trgovcem ukradene robe".
Hoće li doći do dogovora Turaka i Ukrajine u mnogome zavisi od toga kakav će stav biti Amerike. Nije nikakva tajna da je američko rukovodstvo napravilo jak politički pritisak da se poništi ugovor o kupovini "Motor Siča" kojim su Kinezi postali većinski vlasnici.
Zbog toga što se osećaju prevarenima, sada Kinezi više neće da budu neutralni u teritorijalnom sporenju Kijeva i Moskve. Nedavno je na Krimu boravila delegacija iz Kine koja je imala zadatak da oceni hotelski potencijal Krima. Kinezi su razgovarali na Krimu sa predstavnicima turističkog biznisa. Dolazak kineske delegacije na Krim izazvalo je nezadovoljstvo u Kijevu jer oni to poluostrvo i dalje smatraju svojim i daju mu status "privremeno okupirane teritorije", mada im Rusi stalno ponavljaju da uzalud maštaju o povratku Krima, jer se narod na referendumu opredelio sa kim će da živi.
Potrošene milijarde
Kinezi su u novembru 2020 angažovali advokate i traže da im se vrati tri i po milijarde dolara.Ali ako i dobiju na sudu Kijev im taj novac ne može vratiti jer ga nema, on je već potrošen.
Interesantno je da su Amerikanci bili zaiteresovani samo da drugima pokvare biznis, ali ne i da kupe tu čuvenu fabriku motora.
Ambicioznom turskom predsedniku bi bilo važno da kupi "Motor Sič" jer Turska nije u stanju zasada da proizvodi motore za avione i helikoptere.
Turska je nedavno obustavila kupovinu helikoptera u Italiji posle kritike premijera Dragija koji je osudio ponašanje Erdogana na međunarodnoj sceni. Osim toga i Kanada je zbog mešanja Turske u rat u Nagornom Karabahu obustavila prodaju delova za bespilotne letilice, mnogohvaljene "Bajraktare".
Turska ima već duže vreme zategnute odnose sa Kinom zbog Ujgura koji su po veroispovesti muslimani i žive u zapadnim delovima Kine.