NAJNOVIJA STUDIJA POKAZALA: Smrtonosne T ćelije uništavaju najzaraznije verijante kovida 19
Ključna komponenta imunog sistema poznata kao T-ćelija efikasno se bori protiv najzaraznijih varijanti kovida-19 i povećanog rizika od reinfekcije, kaže se u studiji američkih naučnika.
Nekoliko nedavnih studija pokazalo je da bi određene varijante korona virusa mogle biti snažnije od zaštite antitela i vakcine.
Antitela, koja blokiraju korona virus da se on veže na ljudske ćelije - samo su jedan deo priče, kaže se u studiji koju su sproveli na Nacionalnom institutu za alergiju i zarazne bolesti. Drugi deo priče čine limfociti T, a nazivaju se još "smrtonosne T-ćelije" zato što one uklanjaju zaražene ćelije i tako zajedno s anitelima sprečavaju najteže oblike bolesti.
Iz uzoraka krvi identifikovani su specifični oblik T-ćelija(limfocit T CD8, što je tehničko ime) koje su aktivne protiv virusa. Zatim su proučavali hoće li one biti sposobne da prepoznaju tri glavne (zaraznije) varijante SARS-CoV-2, a to suona koje su se pojavile u Velikoj Britaniji, Južnoj Afric i Brazilu.
Svaka od tih varijanti nosi mutaciju u području proteina S, "šiljaka" na površini virusa pomoću kojih napada ljudske ćelije. Tri zaraznije varijante pokazale su se opasnijima za antitela, koje ih teže prepoznaju. U slučaju korona virusa, antitela se vežu na šiljak kako bi sprečili virus da inficira ćelije, a limfociti T(T-ćelije) zaduženi su za "ubijanje" već zaraženih ćelija.
Rezultati pokazuju da T-ćelije u odgovoru na kovid-19 kod pojedinaca zaraženih prvim varijantama korona virusa mogu potpuno da prepoznaju glavne nove varijante iz Britanije, Južne Afrike i Brazila.