NADA U PUTINA: Zašto je Jermenija tražila pomoć direktno od Rusije, a ne od ODKB?
JEREVAN je odlučio da zamoli Moskvu da pokrene konsultacije o bezbednosti, a ne Organizaciju ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), jer čak i u slučaju da ODKB donese odluku o zaštiti Jermenije, sprovešće je jermensko-ruska grupa trupa i vojna baza Rusije u gradu Gjumri, izjavio je glavni savetnik jermenskog premijera Vagaršak Arutjunjan.
- U ODKB-u imamo stalnog predstavnika sa statusom ambasadora koji razjašnjava situaciju, a saopštenja organizacije zasnivaju se na tim izveštajima. Ukoliko bude potrebno, ništa nas ne sprečava da se obratimo toj organizaciji - rekao je Arutjunjan u intervjuu za Državnu televiziju Jermenije.
Savetnik Nikola Pašinjana je dodao da će konsultacije uskoro početi i da će odluke, prema njegovom mišljenju, „biti donete veoma brzo“. Kako je rekao, radi se o političkoj, diplomatskoj i vojnoj komponenti.
- Znate da se ruski vojnici nalaze na granici Nagorno-Karabaha i Jermenije, u selu Teh. Rusko prisustvo je pojačano u Megri na granici sa Iranom. Odnosno, na snazi je Sporazum o prijateljstvu, saradnji i uzajamnoj vojnoj pomoći između Rusije i Jermenije, koji je potpisan 29. avgusta 1997. godine. Preostalo je da zajedno sa Rusijom procenimo pretnje i rešimo postojeća pitanja - rekao je.
Ranije se premijer Jermenije Nikol Pašinjan obratio predsedniku Rusije Vladimiru Putinu sa molbom da pokrene konsultacije kako bi se razmotrilo u kom vidu i obimu bi Rusija mogla da pruži pomoć Jermeniji po pitanju osiguravanja bezbednosti.
S tim u vezi, Rusija je saopštila da će pružiti Jerevanu svu neophodnu pomoć ako se sukobi prenesu direktno na teritoriju Jermenije.
Borbe na kontakt liniji u Nagorno-Karabahu počele su 27. septembra. Baku i Jerevan međusobno se optužuju za izbijanje sukoba. U Jermeniji je objavljeno ratno stanje i opšta mobilizacija. U Azerbejdžanu je uveden policijski čas i delimična mobilizacija.
(Sputnjik)