JEDAN JE PROMENIO FIZIČKI, A DRUGI POLITIČKI PEJZAŽ: Dva velika "potresa" koja su uzdrmala Bliski istok
DVA snažna "potresa" uzdrmala su Bliski istok za samo nekoliko dana od kojih je jedan bio krajnje destruktivan, a drugi označio političku promenu koja bi mogla da donese mir i iz temelja promeni politički pejzaž ovog regiona, ocenjuje Jovan Kovačić u autorskom tekstu za briselski "Nju Jurop".
Najpre se 4. avgusta dogodila snažna eksplozija skladištenog amonijum-nitrata u luci u Bejrutu u kojoj je poginulo više od 170 ljudi a ranjeno 6.000. Ovaj razorni događaj ostavio je više od 300.000 građana bez domova i izazvao višednevne nasilne proteste koji su doveli do pada vlade.
Za obnovu luke trebaće godine i milijarde dolara, ali za iskidane živce izmučenih građana Bejruta verovatno nikad neće biti pravog leka, navodi se u tekstu.
Sledeći potres, nesmrtonosne prirode, ali sa dubljim posledicama, bio je istorijski mirovni sporazum Izraela i Ujedinjenih Arapskih Emirata kojim oni uspostavljaju pune diplomatske odnose.
Kada se sporazum potpiše u Beloj kući, verovatno za nekoliko nedelja, UAE će postati treća arapska zemlja posle Egipta i Jordana koja je formalno normalizovala odnose sa Izraelom, kao i prva zemlja u Persijskom zalivu.
Zauzvrat, Izrael je pristao da suspenduje planove o aneksiji strateški važnih delova Zapadne obale.
Dogovor je formalizovao ono što je dugo važilo za prećutan diplomatski odnos između Izraela i UAE, nezvanična saradnja koja se smatrala jednom od najgore čuvanih tajni u regionu.
Još važnije, novi dogovor će verovatno promeniti politički pejzaž Bliskog istoka zauvek i ubrzati napore za pronalaženje rešenja palestinskog pitanja, ocenjuje se u analizi.
Moguće je da će taj dogovor konsolidovati i otkriti dugo utvrđene verske i sektaške linije podele i različite i neprijateljske interese mnogih arapskih zemalja prema Izraelu ali i jednih prema drugima.