RUSKI INSTITUT ZA EKONOMIJU I MEĐUNARODNE ODNOSE: “Kina i SAD će započeti sukob do kraja 2025. godine”
SUKOB između SAD-a i Kine mogao bi postati polazna tačka za globalni rat između najvećih vojnih sila sveta, upozorava najnoviji izveštaj Instituta za svetsku ekonomiju i međunarodne odnose Ruske akademije nauka (IMEMO RAS).
Prema ovom izveštaju, rastuće tenzije između ove dve zemlje mogle bi se razviti u krizu punog obima, što bi na kraju moglo prerasti u vojni sukob.
GLAVNI UZROK: TAJVAN
Stručnjaci iz Instituta ističu da bi ključno pitanje koje može izazvati eskalaciju bio problem Tajvana. Kina smatra Tajvan svojim neotuđivim delom, dok SAD pružaju vojnu i diplomatsku podršku ovoj ostrvskoj državi, što Peking vidi kao direktno mešanje u svoje unutrašnje stvari.
Prema izveštaju, ukoliko novi predsednik SAD-a Donald Tramp ne uspe da izvrši ekonomski pritisak na Kinu do kraja godine, mogao bi preduzeti radikalnije mere. Jedna od mogućnosti je intenziviranje sukoba oko Tajvana, što bi dodatno destabilizovalo odnose između Vašingtona i Pekinga.
RASTUĆE TENZIJE I VOJNA PRISUTNOST
Tajvan ostaje jedno od najosetljivijih pitanja u američko-kineskim odnosima. Povećana vojna prisutnost obe strane u Tajvanskom moreuzu dodatno doprinosi riziku od sukoba.
Američka vojna podrška Tajvanu, uključujući isporuku oružja, izazvala je oštre reakcije Kine, koja ovu podršku vidi kao ozbiljnu pretnju svom suverenitetu.
U poslednjih nekoliko godina, Kina i SAD sve češće sprovode vojne vežbe u regionu, što stvara opasnost od nenamernog incidenta koji bi mogao izazvati veću eskalaciju.
GLOBALNE POSLEDICE
U izveštaju se upozorava da bi dalja eskalacija sukoba između Kine i SAD-a mogla ozbiljno ugroziti globalnu stabilnost.
Kao dve najveće ekonomije i ključni akteri na svetskoj sceni, njihova vojna konfrontacija imala bi katastrofalne posledice za mnoge zemlje širom sveta.
TRAMPOVA STRATEGIJA I EKONOMSKI PRITISAK
Strateški pravac administracije Donalda Trampa, fokusiran na ekonomski pritisak, već je pogoršao trgovinske odnose između dve zemlje. Sankcije, ograničenja izvoza tehnologije i zabrane kineskim kompanijama dodatno su produbili nepoverenje između Vašingtona i Pekinga.
Izveštaj takođe upozorava da su diplomatski pokušaji rešavanja ovih pitanja zasad neuspešni. Dolazak Donalda Trampa na vlast mogao bi izazvati novi krug tenzija, posebno ako se problem Tajvana nastavi koristiti kao alat za pritisak na Kinu.
Prema procenama ruskog instituta, sve veći rizik od vojnog sukoba između SAD-a i Kine naglašava urgentnost pronalaženja diplomatskog rešenja. Međutim, ako se trenutni trendovi nastave, Tajvan bi mogao postati iskra koja će zapaliti plamen globalnog sukoba do kraja godine.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica