FEJSBUK UKIDA FEKTČEKERE: Zakerberg najavio ogromne promene, evo šta to znači za korisnike

Новости онлине 07. 01. 2025. u 15:20

Meta će ukinuti fektčekere, „drastično smanjiti cenzuru“ i preporučivati više političkog sadržaja na svojim platformama, uključujući Facebook, Instagram i Threads, najavio je osnivač Mark Zakerberg.

Foto: AP

U video poruci, Zakerberg je obećao da će prioritet staviti na slobodu govora nakon povratka Donalda Trampa u Belu kuću i rekao da će, počevši od SAD-a, „ukloniti factcheckere i zameniti ih zajedničkim beleškama sličnim onima na platformi X“.

Platforma X, u vlasništvu Ilona Maska, oslanja se na korisnike da dodaju objašnjenja i kontekst spornim objavama.

Zakerberg je izjavio da su Meta-ini „factcheckeri previše politički pristrasni i da su uništili više poverenja nego što su ga stvorili“. Timovi za moderaciju sadržaja kompanije biće preseljeni iz Kalifornije u Teksas, „gde je manja zabrinutost zbog pristrasnosti naših timova“, dodao je. Takođe je priznao da će promene u načinu na koji Meta filtrira sadržaj značiti „da ćemo identifikovati manje štetnih stvari“.

Meta ima više od 3 milijarde korisnika širom sveta. U široko obuhvaćenoj izjavi, Zakerberg je rekao da će kompanija „ukloniti niz ograničenja na teme poput imigracije i rodnih pitanja, koja su u raskoraku sa glavnim društvenim diskursom“ i da će „sarađivati s predsednikom Trampom kako bi se suprotstavili vladama širom sveta koje pokušavaju da cenzurišu američke kompanije“.

Evropu je označio kao region sa „sve većim brojem zakona koji institucionalizuju cenzuru i otežavaju inovacije“, dok je za zemlje Latinske Amerike rekao da imaju „tajne sudove koji mogu naložiti kompanijama da tiho uklone sadržaj“.

Zakerberg je ukidanje factcheckera predstavio kao povratak argumentima u korist slobode izražavanja, koje je izneo na Univerzitetu Džordžtaun u oktobru 2019. Rekao je da su predsednički izbori u novembru u SAD-u „kulturna prekretnica ka ponovnom prioritetizovanju slobode govora“.

Promene u rukovodstvu i reakcije

Ova najava dolazi samo nekoliko dana nakon što je Nik Kleg, bivši zamenik premijera Velike Britanije, objavio da se povlači sa pozicije predsednika za globalne poslove u Meti, a na njegovo mesto dolazi istaknuti republikanac Džoel Kaplan.

Nadzorni odbor Mete, kojim kopredsedava i bivša premijerka Danske Hele Torning-Šmit, odgovorio je na najavu zajedničkog pristupa proveri činjenica izjavom: „Radujemo se saradnji s Metom u narednim nedeljama kako bismo bolje razumeli ove promene i osigurali da novi pristup bude što efikasniji i u skladu sa slobodom govora.“

Odbor je pozdravio reviziju pristupa proveri činjenica, ali je naglasio: „Neophodno je da odluke o sadržaju uključuju što više spoljašnjih glasova, uključujući korisnike koji svakodnevno koriste Meta-ine platforme.“

Šta promene znače za korisnike

Zakerberg je rekao da će ukidanje nekih ograničenja na teme poput rodnih pitanja i imigracije „osigurati da ljudi mogu deliti svoja uverenja i iskustva na našim platformama“. Filtri za skeniranje objava zbog kršenja pravila biće usmereni samo na borbu protiv ilegalnih i ozbiljnih prekršaja, dok će Meta čekati da korisnici prijave manje ozbiljne prekršaje pre nego što reaguje.

„Umanjivanjem tih ograničenja, značajno ćemo smanjiti količinu cenzure na našim platformama“, rekao je. „Takođe ćemo podesiti naše filtre sadržaja tako da zahtevaju mnogo veću sigurnost pre uklanjanja sadržaja. Realnost je da ovo predstavlja kompromis. To znači da ćemo identifikovati manje štetnih stvari, ali ćemo smanjiti i broj nevino uklonjenih objava i naloga.“

Pogledajte više