NEDOSTAJU PODACI O CRNOJ KUTIJI ĐEĐU ERA: Oglasilo se ministarstvo Južne Koreje
Podaci o letu i diktafoni iz pilotske kabine na avionu Džedžu Er koji se srušio 29. decembra prestali su da snimaju oko četiri minuta pre nego što je avion udario u betonsku konstrukciju na južnokorejskom aerodromu Muan, saopštilo je u subotu ministarstvo saobraćaja.
Vlasti koje istražuju najgoroj avionskoj nesreći na tlu Južne Koreje u kojoj je poginulo 179 ljudi, planiraju pokrenu detaljniju istragu šta je zapravo dovelo do toga da "crne kutije" prestanu da snimaju, navodi se u saopštenju ministarstva.
Diktafon, koji je prvobitno analiziran, poslat je u laboratoriju američkog Nacionalnog odbora za bezbednost saobraćaja nakon što je otkriveno da oštećenom snimaču podataka o letu nedostaju podaci.
Let 7C2216 Đeđu Era koji je krenuo uz Bangkoka za Muan na jugozapadu Južne Koreje, eksplodirao je nakon što je udario u nasip.
Piloti su rekli kontroli vazdušnog saobraćaja da je letelica pretrpela udar ptica i proglasili hitnu situaciju oko četiri minuta pre nego što je pala u nasip eksplodirajući u plamenu, a dva povređena člana posade koja su sedela kod repa aviona su uspešno spaseni.
Svega dva minuta nakon poziva pilota, kontrola vazdušnog saobraćaja je upozorila na "aktivnost ptica" i proglasivši vanredno stanje, piloti su odustali od pokušaja sletanja i započeli obilazak.
Međutim uumesto da se potpuno zaleti, avion Boing 737-800 je napravio oštar zaokret i približio se jednoj pisti aerodroma sa suprotnog kraja, sletevši u sudaru bez raspoređenog stajnog trapa (točkova).
Sim Džej-Dong, bivši istražitelj nesreća u ministarstvu saobraćaja, rekao je da je otkriće podataka ključnih poslednjih minuta koji nedostaju bilo iznenađujuće i sugeriše da je sva struja, uključujući rezervnu, možda prekinuta, što se poprilično retko dešava.
Ministarstvo saobraćaja je saopštilo da će u istrazi biti korišćeni i drugi dostupni podaci i da će to obezbediti da istraga bude transparentna i da se informacije dele sa porodicama žrtava.
Neki članovi porodica žrtava rekli su da ministarstvo saobraćaja ne bi trebalo da preuzme vodeću ulogu u istrazi, već da bi trebalo da uključi nezavisne stručnjake, uključujući i one koje preporučuju porodice, prenosi Tajms.
Istraga o nesreći se takođe fokusirala na nasip, koji je dizajniran da podupre sistem "lokalizatora" koji se koristi za pomoć pri sletanju aviona, uključujući i razlog zašto je izgrađen od tako krutog materijala i tako blizu kraja piste.