UTRKIVANJE KOMPANIJA ZA NUKLERANU ENERGIJU: Šta donosi proizvodnja mini baterija?

Daliborka Lazarević 11. 01. 2025. u 10:36

KOMPANIJE za nuklearnu energiju su se poslednjih nekoliko godina više fokusirale na izradu mikroreaktora, koji su jeftiniji, bezbedniji i modularniji.

Foto: Shutterstock

Od njih se takođe očekuje da će u velikoj meri pomoći naporima za dekarbonizaciju u svim sektorima.

Nuklearna energija je nastavila da ostvaruje značajan napredak u poslednjih nekoliko godina, a samo u protekloj godini zabeleženi su znatni koraci u unapređenju američkih ciljeva nuklearnog raspoređivanja, istorijskih ponovnih pokretanja reaktora i nekoliko novih raspoređivanja reaktora. Ovo je dodatno podstaknuto novim klimatskim ciljevima, sa nekoliko zemalja koje su sada u potrazi za boljim izvorima obnovljive energije, kako bi ostvarile svoje zelene ciljeve.

Dok je nuklearni razvoj u Evropi bio nešto sporiji nego u SAD, brojne zemlje EU, poput Rumunije, Francuske i Bugarske, još uvek pojačavaju napore za kupovinu nuklearnih projekata i povećanje investicija. Nuklearni reaktori se koriste u raznim industrijama kao što su proizvodnja nafte, proizvodnja električne energije, proizvodnja i desalinizacija. Takođe se koriste u istraživačkim objektima, nuklearnim elektranama i za pogon brodova kao što su ledolomci i podmornice.

Nekoliko manjih potrošačkih dobara kao što su satovi, detektori dima i nelepljivi materijali takođe koriste male količine radioaktivnog materijala. U poslednjih nekoliko godina, mnoge kompanije za nuklearnu energiju pokušavaju da smanje veličine reaktora kako bi mogle da povećaju proizvodnju energije bez ugljenika, kao i da pomognu sektorima da smanje oslanjanje na električne baterije. Očekuje se da će ovi manji reaktori biti približno veličine transportnih kontejnera i u suštini funkcionišu kao manje baterije.


Zašto se nuklearne kompanije sada fokusiraju na mikroreaktore?

 

Mikroreaktori imaju sposobnost da obezbede čistu energiju, a istovremeno su mnogo pouzdaniji od tradicionalnih generatora, jer ih nije potrebno godinama puniti gorivom. Takođe se smatraju bezbednijim, sa pasivnim bezbednosnim karakteristikama, koje značajno smanjuju rizik od radioaktivnog ispuštanja. Oni su takođe mnogo jeftiniji od većih postrojenja, dok su modularni, jer su fabrički napravljeni, a zatim instalirani tamo gde su potrebni u modulima. Mikroreaktori se takođe mogu primeniti u brojne svrhe i industrije, kao što su desalinizacija vode, daljinsko grejanje, vojne baze i drugo. Ne zahtevaju nikakve radnike ili kontrolnu sobu na licu mesta za rad ili održavanje, omogućavajući autonomnije operacije u svim sektorima, a istovremeno smanjujući troškove rada.

Foto: Shutterstock

Jedan od glavnih razloga za prelazak kompanija za nuklearnu energiju na mikroreaktore u ovom trenutku je zamena tradicionalnih generatora koji koriste fosilna goriva kao što su gas i dizel, u nastojanju da pomognu u globalnim naporima za dekarbonizaciju. Trenutno se ove vrste gasnih i dizel generatora koriste u brojnim industrijama kao što su poljoprivreda, proizvodnja, zdravstvo, građevinarstvo, obrazovanje, transport i odbrana, između nekoliko drugih. Takođe se koriste za specifične funkcije kao što su platforme za bušenje nafte i gasa na moru, kao i centri podataka.

Kao takav, prelazak na nuklearne mikroreaktore može uveliko pomoći ovim industrijama da smanje emisije ugljenika i otisak barem delimično. Mikroreaktori takođe dobijaju na popularnosti jer njihova upotreba u rudarskoj industriji postaje sve izraženija.

Većina rudnika trenutno koristi dizel kao glavni izvor energije za potrebe iskopavanja, što može biti skupo, ali i jako zagađivati. Međutim, mikroreaktori se mogu pobrinuti za oba ova problema, zbog svog čistog napajanja, kao i zbog dugog trajanja performansi.

Jedna od glavnih kompanija koje predvode revoluciju mikroreaktora je Vestinghouse Nuclear, koja radi na razvoju mikroreaktora eVinči. Očekuje se da će ovo imati izlaz od oko 5 megavata električne energije za više od osam godina, bez potrebe za dopunom. Imaće za cilj da obezbedi sigurnu energiju bez ugljenika i skalabilnu energiju za brojne aplikacije kao što su univerziteti, udaljene zajednice, centri podataka, industrijski centri i odbrambene operacije. Takođe će imati kapacitet da proizvodi vodonik.

Jon Ball, šef Vestinghouse Nuclear-ovog programa za mikroreaktore eVinči, rekao je:

- U početku je ideja bila da postoje delovi privrede koje je veoma teško dekarbonisati, posebno udaljene zajednice koje zavise od prenosivog dizela, koji je veoma skup. Ali nivo interesovanja se zaista povećao i verujemo da će ovo biti oblast značajnog rasta - prenosi Financial Times.

Foto: Shutterstock


Nuklearna energija se i dalje suočava sa preprekama da postane mejnstrim

 

Iako je nuklearna energija napravila impresivne korake kada je u pitanju napredak u postizanju globalnih klimatskih ciljeva, ona se i dalje suočava sa značajnom količinom negativnih reakcija.

Jedan od glavnih problema koji izaziva zabrinutost je proizvodnja radioaktivnog otpada i njegovo nepravilno odlaganje, u mnogim slučajevima. Ovo je dovelo do povećanih strahova od rizika po ljudsko zdravlje i životnu sredinu u narednim godinama, u slučaju da ovaj otpad kontaminira ključne resurse poput vodnih tela i zemljišta.

Rizik od nuklearnih katastrofa kao što su Černobiljska nesreća i nesreća u nuklearnoj elektrani Fukušima Daiči takođe je podstakao veliki deo protivljenja novim i postojećim nuklearnim projektima.

Druga velika zabrinutost uključuje rizik od širenja nuklearnog oružja, koje može pogoršati tekuće geopolitičke tenzije.

Ostali rizici uključuju rudare uranijuma koji se bave rastućom stopom raka pluća.

Međutim, jedan od najvećih faktora odvraćanja od nuklearne energije do sada, za koji se takođe očekuje da utiče na proizvodnju mikroreaktora, je cena izgradnje nuklearnih reaktora, koja često može iznositi milijarde dolara.

Iako mikroreaktori koštaju mnogo manje od tradicionalnih nuklearnih reaktora, oni i dalje zahtevaju značajna ulaganja, a takođe nemaju veoma razvijeno tržište. To znatno otežava pronalaženje investitora, posebno u trenutnoj neizvesnoj ekonomskoj situaciji.

(Juronjus)

BONUS VIDEO:

ARHIVSKI SNIMAK IZ ČERNOBILjA: Operacija čišćenja 1986. u nuklearnoj elektrani

Pogledajte više