OREVOAR ZA FRANCUSKE VOJNIKE U AFRICI: Oštre reakcije u Senegalu i Čadu posle govora francuskog predsednika Makrona
Posle Malija, Burkine Faso, Centralnoafričke republike i Nigera, nedavno Čada i Senegala, sada i Obala Slonovače namerava da se reši usluga francuskih vojnika. U novogodišnjem obraćanju naciji predsednik ove zemlje Alasan Uatara je poručio da će vojna baza u glavnom gradu Abidžanu biti vraćena Obali Slonovače, shodno reorganizaciji francuskih snaga u Africi.
Francuska ovde ima oko hiljadu vojnika pre svega angažovanih u borbi protiv džihadista koji redovno napadaju region Sahela. Obala Slonovače je važan saveznik Pariza u zapadnoj Africi. Uatara je međutim naglasio da njegova zemlja može da bude ponosna na modernizaciju svojih vojnih snaga.
Ovdašnji analitičari ističu da se poziv afričkih zemalja Francuzima da povuku svoje snage poklapa sa približavanjem ovih država Moskvi, ali vlasti pomenutih država uglavnom ističu da je reč o osamostaljivanju od bivšeg kolonizatora.
Poslednji u nizu, pre Obale Slonovače, koji su otkazali gostoprimstvo Francuzima, u razmaku od svega nekoliko sati, krajem novembra, bili su Čad i Senegal. Francuske vlasti su bile prilično iznenađene ovim potezom. Da su njihove snage nepoželjne saznale su samo dan posle posete ministra spoljnih poslova Žan-Noela Baroa Ndžameni, tokom koje takva mogućnost nije nagoveštena ni u naznakama.
Tokom izricanja novogodišnjih želja diplomatskom koru početkom ove sedmice u Parizu, francuski predsednik Emanuel Makron je istakao da je njegova zemlja bila u pravu što je intervenisala u Sahelu u borbi protiv terorizma od 2013. godine i dodao da su afrički lideri "zaboravili da joj se zahvale" na tome.
- Nema veze, doći će to vremenom – ironično je poručio francuski šef države, dodavši da niko od ovih afričkih državnika ne bi bio na čelu suverene zemlje da nije bilo francuske intervencije.
Ova Makronova primedba o "nezahvalnosti" izazvala je salvu negodovanja u Čadu i Senegalu. Predsednik Čada Mahamat Idris Debi je ove Makronove reči ocenio kao "prezir prema Africi i Afrikancima". Naglasio je i da je Čad isključivo sam doneo odluku da otkaže gostoprimstvo francuskim vojnicima. Šef diplomatije ove zemlje Abderaman Kulamah je naglasio da ne postoje nikakvi problemi s Francuskom, ali da francuski lideri moraju da "nauče da poštuju afrički narod".
Kumalah je podsetio i na "odlučujuću ulogu" Afrike i Čada u oslobađanju Francuske tokom dva svetska rata "što Francuska nikada nije istinski priznala". Dodao je i da je tokom šezdeset godina francuski doprinos bio ograničen na sopstvene strateške interese, bez trajnijeg uticaja na razvoj Čada, naglasivši da narod ove zemlje želi punu i potpunu nezavisnost.
POVLAČE SE KRAJEM JANUARA
Povlačenje francuskih vojnika iz Čada započelo je u decembru, a potpuno će otići do 31. januara, shodno roku koji su postavile vlasti u Ndžameni. Francuska je ovde vojno bila prisutna još od sticanja nezavisnosti Čada 1960. Imala je oko hiljadu vojnika, dok je u jeku antidžihadističke operacije u regionu Sahela stacionirala oko pet hiljada ljudi u uniformi.
Ništa manje oštri nisu bili ni u Dakaru. Premijer ove zemlje Usman Sonko je negirao da se o povlačenju francuskih vojnika iz Senegala pregovaralo, ističući da je to autonomna odluka ove afričke države, "kao slobodne, nezavisne i suverene zemlje". Dnevna štampa u Senegalu osvanula je s naslovima u kojima se ističe odlučnost premijerovog odgovora Francuskoj.
Pariz u Dakaru ima u tri kasarne s oko 200 vojnika. Dve su već napuštene, dok se još ne zna kada će otići iz treće.
Francuski diplomatski izvori ističu da se Makronove reči o "nezahvalnosti" nisu odnosile na Čad i Senegal, već na države iz alijanse država Sahela.
- Francuska se ne povlači iz Afrike, već se samo lucidno reorganizuje – istakao je Makron.