MASK DIRIGUJE PO EVROPI : Američki milijarder meša se u nemačke izbore, traži raspuštanje britanskog parlamenta

Ivana Stanojević 04. 01. 2025. u 13:44

AMERIČKI milijarder Ilon Mask je, pošto su prošli izbori u SAD, prešao na teritoriju Evrope i postao mirođija u političkoj čorbi na Starom kontinentu. Najaktivnije se umešao u februarsko glasanje za novi saziv nemačkog Bundestaga i budućeg kancelara u Berlinu, a počeo je da deli i političke savete Velikoj Britaniji, sugerišući kralju Čarlsu Trećem "da raspusti parlament i raspiše izbore pre nego što bude prekasno".

Foto: EPA

Mask podržava desničarsku Alternativu za Nemačku (AfD), u kojoj domaća Služba za zaštitu ustavnog poretka vidi ekstremističke elemente i zagovara zabranu njenog rada na celoj teritoriji federalne države. Uz to, Mask je počeo da napada i predsednika Nemačke, Frank-Valtera Štajnmajera, kao i odlazećeg kancelara Olafa Šolca. Predsednika koji, doduše, ima protokolarnu funkciju, ne i stvarnu političku moć, Mask je nazvao "nedemokratskim tiraninom" i još dodao: "Sram ga bilo!" Povod je, navodi Dojče vele, Štajnmajerov govor povodom raspuštanja Bundestaga u kom je upozorio na opasnost od manipulisanja izborima u Nemačkoj.

- Spoljni uticaj je opasnost za demokratiju, bilo da je skriven, kao nedavno na izborima u Rumuniji, ili neuvijen, kako se to sada, intenzivno radi na platformi "Iks" - poručio je Štajnmajer sa skupštinske govornice, ciljajući na Maskovu objavu posle raspada vladajuće koalicije u Berlinu, početkom novembra, kad je napisao, i to na nemačkom: "Olaf je budala".

Potom je, u magazinu "Velt am Zontag" Mask ponovo pozvao na glasanje za AfD, tvrdeći da bi "Alternativa mogla da spreči da Nemačka postane sama svoja senka", da "se Nemačka zadovoljila osrednjošću i da je vreme za odvažne promene".

- AfD je jedina iskra nade za državu koja tetura na ivici privrednog i kulturnog sloma i samo ta stranka može da oživi nemačku ekonomiju i spreči gubitak identiteta uvođenjem kontrolisane imigracione politike - prokomentarisao je Mask. - Onima koji osuđuju AfD kao desnoekstremističku kažem: ne dajte se omesti etiketom koja joj se prišiva.

Za njega je validan argument protiv ekstremističke etikete činjenica da kopredsednica stranke Alis Vajdel ima životnu partnerku iz Sri Lanke i pita: "Zvuči li to vama kao Hitler? Ajte, molim vas". Nemački mediji javljaju da se sprema još konkretnija saradnja između Maska i Vajdelove, koji planiraju da se sastanu u jednoj TV emisiji.

Na Maskove napade Šolcov kabinet i Štajnmajerova kancelarija reagovali su uzdržano, poručivši da su "komentar primili k znanju". U odbranu predsednika stala je samo njegova Socijaldemokratska stranka (SPD).

- Mask stalno koristi svoj uticaj da preusmeri tokove svetske politike - kazao je šef SPD Lars Klingbajl i zatražio da se tome usprotivi i Evropska komisija. - Potrebni su nam pravni instrumenti protiv lažnih vesti da bi se slomila moć pojedinaca. Zato mi u Evropi moramo da dignemo zadnjice sa klupa.

Šef parlamentarne frakcije SPD Rolf Micenih, optužio je Maska da je "prekoračio granicu između prijateljskih država", a kopredsednica SPD Zaskija Esken ocenjuje da "Mask diskvalifikuje sebe svakim sledećim prilogom". Šef demohrišćana Fridrih Merc govori o nasrtljivom ponašanju i kaže da ne može da se seti takvog slučaja mešanja u predizbornu kampanju jedne prijateljske zemlje, te tvrdi da Maskovi napadi imaju "logiku i sistem" i "ciljaju na slabljenje EU".

Svakojaki interesi

POLITIČKI analitičari tvrde da, osim ekonomskih interesa koje ima u Nemačkoj - a to je njegov pogon "Tesle" u Brandenburgu, prva fabrika jednog američkog proizvođača električnih vozila u Evropi - sledi globalnu političku agendu pružanja podrške desničarskim snagama. Priča se, tako, da je britanskom desničarskom populisti Najdželu Faražu obećao 95 miliona evra. Ut to, Mask održava tesne kontakte sa italijanskom premijerkom Đorđom Meloni, a povodom sudske odluke da se vladi u Rimu ne dozvoli da migrante smešta u Albaniji, na "Iksu" je napisao: "Te sudije moraju da odu".

Pogledajte više