AMERIKANCI PIŠU O FK-3: Srbija ima jedan od najmoćnijih PVO sistema u Evropi

Marko Kolašinac 03. 01. 2025. u 21:44

AMERIČKI magazin Militari voč piše o moćnom raketnom sistemu FK-3 (HQ-22) koji čuva nebo Srbije, a tekst je preneo pod naslovom "Srbija sada ima jednu od najboljih mreža protivvazduhoplovne odbrane u Evropi: Kineski HQ-22 postao u potpunosti operativan". Navode da je mreža srpskih raketnih sistema protivvazduhoplovne odbrane ranije bila daleko od impresivne u poređenju sa drugim državama, ali da je uvođenje HQ-22 transformisalo u jednu od najmoćnijih na kontinentu.

Foto: Vojska Srbije/Printscreen

Američki magazin podseća da je Ministarstvo odbrane Srbije saopštilo 2. januara da su kineski sistemi protivvazduhoplovne odbrane srednjeg dometa HQ-22 sada u potpunosti operativni, čime je, prema mišljenju visokih oficira, značajno unapređena sposobnost Vojske Srbije da zaštiti nacionalni vazdušni prostor.

Kineski teški transportni avioni Y-20 prvi su sisteme HQ-22 dostavili u Srbiju u aprilu 2022. godine, manje od dve godine nakon što je potvrđeno da je Srbija naručila ove sisteme. Nabavka je izazvala značajan otpor evropskih suseda Srbije i Sjedinjenih Država, iako je nabavka HQ-22 smatrana manje politički osetljivom alternativom u odnosu na ranije planove za kupovinu ruskih sistema S-300 ili S-400, piše Militari voč.

Foto: Vojska Srbije/Printscreen

Komentarišući operativnost sistema, Ministarstvo odbrane je izjavilo: „Opremanjem Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane novim raketnim sistemom protivvazduhoplovne odbrane FK-3 (HQ-22), sistem kontrole i zaštite vazdušnog prostora Republike Srbije je značajno unapređen.“

Prenose reči komandanta jedinice HQ-22, kapetana prve klase Stefana Manića, koji je izjavio da je uvođenje ovog sistema „prekretnica u sistemima protivvazduhoplovne odbrane“ za Srbiju. On je istakao da su sposobnosti kineskog sistema za protivmere na ometanje i njegova sofisticirana mogućnost suprotstavljanja neprijateljskim protivradarskim raketama pozicionirali ovaj sistem na najviši nivo efikasnosti i preživljavanja.

Komandant je dodao da su opsežne protivmere sistema HQ-22 protiv elektronskog ratovanja posebno važne u savremenim konfliktima. Takođe je naglasio izuzetne sposobnosti upravljanja vatrom, koje omogućavaju svakom sistemu da istovremeno gađa do šest meta sa dvanaest raketa, što je veoma korisno u situacijama sa velikom zasićenošću pretnjama.

Srpski HQ-22 sistemi su umreženi sa nižim nivoima sistema protivvazduhoplovne odbrane, uključujući modernizovane sovjetske sisteme S-125 i nove ruske borbene sisteme Pancir-S, što dodatno optimizuje zaštitu od zasićenih napada velikim brojem dronova ili krstarećih raketa.

Iako je mreža srpskih raketnih sistema protivvazduhoplovne odbrane ranije bila daleko od impresivne u poređenju sa drugim evropskim državama, uvođenje HQ-22 transformisalo ju je u jednu od najmoćnijih na kontinentu, piše Militari voč.

Sistem HQ-22 je sposoban da gađa skoro sve vrste letelica, kao i krstareće i balističke rakete koje putuju brzinom do Mah 3, na visinama do 27 kilometara. Domet raketa za sisteme koje je Srbija nabavila iznosi oko 100 kilometara.

Foto: Vojska Srbije/Printscreen

Američki magazin podseća na reči predsednika Srbije Aleksandra Vučića, prilikom prve isporuke sistema, koji je izjavio da oni pružaju „moćno sredstvo odvraćanja“ od potencijalnih napadača.

- Više nećemo dozvoliti da budemo nečija vreća za udaranje - rekao je predsednik tada, aludirajući na 78-dnevnu kampanju bombardovanja koju je NATO izveo 1999. godine protiv Jugoslavije.

Istorijsko sećanje na bombardovanja, koja su uključivala upotrebu visoko toksičnog osiromašenog uranijuma protiv civilnih područja i napade na medijske zgrade i pijace, dovelo je do toga da Srbija, uprkos ograničenom budžetu za odbranu, stavi snažan akcenat na protivvazduhoplovnu odbranu, zaključuje američki magazin.

Pogledajte više