KINESKI LOVAC NA IRANSKOM NEBU: Ubrzan odgovor Teherana na izraelsko-američku pretnju (VIDEO)

Predrag Stojković 03. 01. 2025. u 22:45

IRAN preduzima korake ka modernizaciji svojih vazduhoplovnih snaga i razmatra mogućnost kupovine borbenih aviona JF-17 Thunder, koji su zajednički razvijeni od strane Pakistana i Kine.

Foto Rosoboronexport www.roe.ru

Poseta komandanta iranskih vazduhoplovnih snaga, brigadnog generala Hamida Vahidija, Pakistanu označila je važan korak u jačanju odbrambene saradnje između dve zemlje, prenose iranski mediji.

Tokom posete Islamabadu, general Vahidi je prisustvovao vojnim vežbama pod nazivom „Odbrana Inda 2024“ i održao razgovore sa glavnim komandantom pakistanskog vazduhoplovstva Zahirom Ahmedom Babarom.

Ključna tema diskusije bila je proširenje bilateralne saradnje u oblasti odbrane, uključujući mogućnost da Iran nabavi najnoviju verziju aviona JF-17 Blok 3.

INTERESOVANjE IRANA ZA JF-17 THUNDER

Iran pokazuje poseban interes za ove avione, opremljene naprednim tehnologijama, kao što su savremeni radar, poboljšana manevarska sposobnost i proširene mogućnosti za vazdušne borbe.

Ovo interesovanje proističe iz potrebe za modernizacijom iranskog vazduhoplovstva, koje se smatra jednim od tehnološki najzaostalijih u regionu, što je posledica višegodišnjih ekonomskih sankcija Zapada.

Foto Rosoboronexport www.roe.ru

 

PROBLEMI OKO PREGOVORA SA KINOM

Iran je prethodno pokušao da kupi kineske avione J-10C, ali pregovori su propali zbog neslaganja u vezi sa načinom plaćanja.

Kina je insistirala na plaćanju u gotovini, dok je Iran nudio naftu kao sredstvo razmene. Nakon neuspeha tih pregovora, Iran se okrenuo alternativnim opcijama, uključujući saradnju sa Pakistanom.

U okviru šire strategije modernizacije oružanih snaga, Iran razvija saradnju i sa Rusijom. Prema postignutim dogovorima, iranska industrija se priprema čak i za lokalnu proizvodnju aviona Su-30 i Su-35.

Analitičari procenjuju da bi ovaj korak mogao omogućiti Iranu da poveća broj modernih borbenih aviona na preko 100 jedinica u bliskoj budućnosti, što bi predstavljalo ozbiljan izazov vojnim savezima predvođenim SAD-om na Bliskom Istoku.

Međunarodni stručnjaci ističu da je modernizacija vazduhoplovnih snaga strateški prioritet za Iran. Geopolitičke ambicije Teherana i rastuće tenzije sa saveznicima SAD-a, kao što su Izrael i Saudijska Arabija, čine unapređenje iranske avijacije ključnim faktorom u potencijalnom rebalansu snaga u regionu.

PREDNOSTI KUPOVINE JF-17

Kupovina JF-17 Thunder mogla bi biti isplativa odluka za Iran zbog relativno niske cene u poređenju sa zapadnim modelima, kao i pristupa tehnologijama putem Pakistana.

Ovaj avion se već dokazao kao pouzdan i efikasan u pakistanskom vazduhoplovstvu, što ga čini atraktivnim izborom za zemlje sa ograničenim resursima.

Nabavkom JF-17 Iran bi mogao značajno unaprediti svoje vazduhoplovne kapacitete, dok bi istovremeno ojačao strateške veze sa Pakistanom, što bi dodatno osnažilo njegovu poziciju u regionalnim i međunarodnim okvirima.

VIŠENAMENSKI LOVAC JF-17

Osnovni JF-17 Thunder (FC-1 Xiaolong) je jednomotorni, lagani, višenamenski lovac koji su zajednički razvile Kina i Pakistan. Pakistanci su se naoružali sa skoro 125 lovaca JF-17 Blok 1 i 2. JF-17 služi kao okosnica pakistanskog ratnog vazduhoplovstva, PAF-a.

Od svog uvođenja u pakistansko vazduhoplovstvo 2007. godine, JF-17 je više puta unapređivan. JF-17, sa maksimalnom visinom leta od 15,000 km i maksimalnom brzinom od skoro 2000 kmh, može da obavlja različite zadatke, uključujući presretanje i napad.

Može da drži oko 3 tone ubojnih sredstava na sedam tvrdih tačaka, a opremljen je jednim dvocevnim automatskim topom od 23 mm.

JF-17 je bio u službi samo u tri zemlje i to u Pakistanu, Mjanmaru i Nigeriji. Sada na spisak stiže i Azerbejdžan. U decembru 2023. PAF je u svoju flotu uveo najnoviju varijantu Blok 3.

JF-17 Tander pomalo podseća na hibrid između F-16 Vajper i F/A-18, ali više odgovara ulozi F-16. Joint Fighter 17 je dostojno zamenio F-16 sa upola nižom cenom od američkog kolege.

JF-17 BLOK 3

JF-17C (BLOK 3) je višenamenski, jednomotorni borbeni avion. Za razliku od svog prethodnika JF-17 Thunder, verzija Blok 3 ima značajna poboljšanja, uključujući naprednu avioniku, novi AESA radar, poboljšane mogućnosti elektronskog ratovanja i poboljšane sisteme za identifikaciju i praćenje ciljeva.

Aktivni elektronski skenirani niz (AESA) radar je ključni dodatak koji daje Blok 3 poboljšane sposobnosti detekcije, ciljanje i praćenje na dužim dometima, uključujući više ciljeva odjednom.

Kaciga sa prikazom (HMD) omogućava pilotu da cilja neprijateljske avione samo gledanjem u njih, povećavajući brzinu reakcije i preciznost. Nova avionska elektronika je takođe tu. Kokpit ima veći ekran sa integrisanim sistemima, što poboljšava svest pilota o situaciji.

JF-17 Blok 3 može nositi širok spektar vazduh-vazduh i vazduh-zemlja oružja, uključujući precizno navođene rakete kao što su PL-15 (kineska dalekometna raketa vazduh-vazduh dometa od 150-300+ km), kao i oružja sa daljinskim dejstvom.

Iako JF-17 nije stelt avion, Blok 3 uključuje karakteristike smanjenog radarskog odraza i poboljšane sisteme elektronskog ratovanja, što ga čini težim za detekciju i otpornijim u borbenim situacijama.

Blok 3 uvodi fly-by-wirw sistem na tri ose, što omogućava avionu bolju upravljivost i performanse, posebno pri velikim brzinama i visokim opterećenjima. Avion je dizajniran za borbe van vizuelnog dometa (BVR) sa naprednim raketnim sistemima.

Jedna od glavnih prednosti JF-17 Blok 3 je njegova isplativost u poređenju sa sličnim lovcima. Nudi moderne mogućnosti po relativno nižoj ceni, što ga čini privlačnim za zemlje koje traže pristupačan borbeni avion sa naprednim karakteristikama.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica

Pogledajte više