MASK OMOGUĆIO MOBILNI SIGNAL IZ SVEMIRA ZA UKRAJINU: Mobilne usluge na satelitski pogon

Daliborka Lazarević 30. 12. 2024. u 18:36

OČEKUJE SE se da će sporazum sa Starlinkom povećati otpornost povezanosti zemlje usred sukoba sa Rusijom.

Foto: Jutjub/Tech Insider

Najveći ukrajinski mobilni operater Kyivstar potpisao je ugovor sa Starlink-om Ilona Maska o uvođenju mobilne usluge na satelitski pogon, saopštila je u ponedeljak matična kompanija Kyivstar-a, VEON Group.

Usluga, koja bi trebalo da bude lansirana u četvrtom kvartalu 2025. godine, u početku će podržavati SMS i over-the-top (OTT) razmenu poruka pre nego što se proširi na funkcije glasa i podataka u kasnijim fazama. VEON je opisao sporazum kao „promena igre“ za jačanje povezanosti u Ukrajini usred čestih nestanka struje izazvanih ruskim vazdušnim napadima na ukrajinsku energetsku infrastrukturu.

Finansijski detalji sporazuma nisu objavljeni. Ukrajina će biti među prvim zemljama koje će usvojiti usluge Starlink-a direktno na ćeliju, navodi Rojters.

- Sa pristupom Starlink tehnologiji direktno u ćeliju, korisnici Kyivstar-a će imati koristi od povezivanja sa satelitskim napajanjem čak i kada zemaljska mreža nije u mogućnosti da opslužuje neku oblast - ​​naglašava VEON Group.

Starlink, koji je jedinica SpaceX-a, stavio je svoje prve satelite koji omogućavaju uslugu direktnog prenosa u orbitu ovog januara.

Prošlog meseca, američka Federalna komisija za komunikacije dala je Maskovo čvrsto odobrenje da obezbedi pokrivenost mobilnim telefonima u oblastima van domašaja zemaljskih mreža u partnerstvu sa T-Mobileom.

Vlada ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog smatrala je Maska među svojim pobornicima na početku sukoba sa Rusijom, kada je SpaceX poklonio Ukrajini satelitske internet terminale Starlink u vrednosti od 80 miliona dolara. Kijevske snage su se u velikoj meri oslanjale na sistem komunikacija. Međutim, milijarder je bio umešan u prepirku sa ukrajinskim zvaničnicima i korisnicima društvenih medija u oktobru 2022. nakon što je predložio plan za rešavanje sukoba.

Mask je sugerisao da bi Rusija trebalo da „ponovi izbore u aneksiranim regionima pod nadzorom UN“, dok bi se Ukrajina obavezala na neutralnost i odustala od polaganja prava na Krim. Četiri bivša ukrajinska regiona glasala su za pridruživanje Rusiji u jesen 2022. godine, dok je Krim održao sličan referendum 2014. nakon puča u Kijevu koji je podržao Zapad.

Zelenski je reagovao na tu ideju tako što je pokrenuo anketu na društvenim mrežama, pitajući pratioce „koji Ilon Mask“ im se „više sviđa“ – onaj „koji podržava Ukrajinu“ ili onaj „koji podržava Rusiju“.

Pored toga, Andrej Melnik, bivši ambasador Ukrajine u Nemačkoj, otišao je korak dalje rekavši milijarderu da „odjebe“.

Nekoliko dana kasnije, pojavili su se izveštaji da je ukrajinska vojska počela da ima problema sa uslugama Starlink-a. Od tada, Mask se više puta rugao Zelenskom u svojim postovima na Iks zbog zahteva ukrajinskog lidera za većom pomoći Zapada i da Kijev bude primljen u NATO.

Ranije ove godine, izvršni direktor kompanije SpaceKs i Tesla insistirali su da „nema šanse da Rusija doživi poraz u sukobu sa Ukrajinom“.

(RT)

BONUS VIDEO:

STOPAMA SEVERNE KOREJE: Lansiran prvi južnokorejski špijunski satelit u svemir

Pogledajte više