TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
Grad Narva, stešnjen uz estonsku granicu s Rusijom, bio je u središtu napora da se odupre, kako kažu, gotovo stalnim provokacijama iz Moskve - od ometanja satelitske navigacije do otimanja bova za označavanje granice, veoma glasne propagande, nadzornih bespilotnih letelica i zujanja balona označenih sa „Z“ simbolom ruskih oružanih snaga.
- Ne nameravamo da započnemo treći svetski rat, ali vidimo stalne pokušaje da nas isprovociraju da učinimo nešto što bi imalo veći odjek - rekao je Egert Belitšev, glavni direktor estonske policije i granične straže.
Otprilike četvrtina estonskog stanovništva od 1,4 miliona su etnički Rusi. Većina ima estonsko državljanstvo i većina oseća bliske veze s Estonijom, ali Kremlj je majstor iskorišćavanja etničkih razlika kako bi dobio posebnu ulogu u zaštiti ruske dijaspore. To je učinjeno u Gruziji i Moldaviji, i to je bio izgovor za invaziju na Ukrajinu, tvrdi Politiko.
Postoji bojazan da bi Kremlj mogao igrati na istu kartu i pokušati da zauzme istočnu Estoniju, s njenom velikom populacijom etničkih Rusa, a zatim izazvati NATO da pokrene globalni rat kao odgovor. Nereagovanje bi pokazalo da je NATO-ova odredba o zajedničkoj odbrani u Članu 5 besmislena.
"Narva deo Rusije"
Ruski predsednik Vladimir Putin čak je sugerisao 2022. godine, nedugo nakon što je Moskva pokrenula svoj sveopšti rat protiv Ukrajine, da je Narva istorijski gledano deo Rusije. Narva, treći po veličini grad u Estoniji, bliži je Sankt Peterburgu nego Talinu. Od oko 56.000 stanovnika, 96 procenata govori ruski, a trećina ima ruski pasoš.
Opisujući grad kao „kraj slobodnog sveta“, Belitšev, koji je etnički Estonac, ne misli da su estonski NATO saveznici spremni na ono što bi se ovde moglo dogoditi.
Raspoređene trupe NATO-a
Oko 900 britanskih vojnika raspoređeno je u zemlji kao deo multinacionalnih NATO snaga u vazdušnoj bazi Tapa zapadno od Talina. Francuska tamo takođe ima trupe. Britanska vlada obećala je da će staviti svoj borbeni tim 4. brigade u pripravnost za brzo raspoređivanje. NATO je stvorio borbene grupe u većini istočnih zemalja članica, a planira proširenje tih grupa u Letoniji i Litvaniji.
Na to se nisu obavezali u Estoniji zbog manjka u britanskoj vojsci, koja ima samo dve oklopne brigade na raspolaganju. Ako bi Rusija izvela napad, malo je verovatno da bi NATO snage u Tapi, dopunjene estonskim aktivnim osobljem od 7.700 (povećano na 43.000 u slučaju rata), imale dovoljno vatrene moći da odbiju ofanzivu. Štaviše, nedavna poseta belgijske delegacije bila je usredsređena na to kako evakuisati svoje državljane, zanemarujući ozbiljnu raspravu o tome kako se trupe mogu brzo poslati da brane Baltik, rekao je Belitšev.
- Mislim da svest ne postoji u onoj meri u kojoj je mi imamo - rekao je o saveznicima svoje zemlje. - Nije je bilo 2008 (kada je Rusija napala Gruziju), nije je bilo 2014 (kada je Krim pripojen) i nema je sada... ljudi ne razumeju stvarnu situaciju.
Za Talin je egzistencijalno pitanje šta učiniti sa svojim velikim susedom na istoku.
Najmanja baltička država već sada troši 3,4 odsto svog BDP-a na odbranu, a naredne godine planira taj udeo povećati na 3,7 odsto, daleko više od većih zemalja EU. Strah u Talinu je zbog onog što bi se moglo dogoditi nakon završetka rata u Ukrajini i ako Rusija iskoristi bilo kakvu pauzu u borbama da napadne ranjivu zemlju NATO-a. Ta pretnja čini kontrolu granice još važnijom:
- Kada dođe do invazije, već je kasno - rekao je estonski ministar odbrane Hano Pevkur u Talinu. - Moramo proučiti sistem ranog upozorenja i unapred biti jasni da ćemo odmah reagovati ako prva osoba pređe granicu.
Estonija ima dugo i gorko iskustvo kao ruska kolonija. Tek je 1991. godine, nakon raspada Sovjetskog Saveza, ponovo stekla nezavisnost i od tada je požurila da učvrsti veze sa EU i NATO-om. Opasnost od Moskve istaknuta je 2014. godine, kada je ruski službenik bezbednosnih službi oteo Estona Kohvera, koji je zatvoren od strane Rusije. Pušten je godinu dana kasnije u razmeni zarobljenika.
- Možemo li biti sigurni da se tako nešto neće ponoviti - zapitao je Belitšev, stojeći na mostu preko reke Narve, gledajući novopostavljene prepreke protiv tenkova, takozvane „zmajeve zube“. Belitšev je dodao da je plan da se tehnologijom nadzora pokrije svaki metar estonske granice sa Rusijom, koja je duga 338 kilometara. To je lakše reći nego učiniti.
Prvo, postoji deo od 77 kilometara koji prolazi duž reke Narve. Rusija je ovog leta uklonila granične bove, što je izazvalo porast ilegalnih ulazaka na estonsku teritoriju sa 18 u prethodne dve godine na 96 ove godine. Bez plutajućih obeležja, estonski čuvari imaju problema da razlikuju slučajne uljeze od namernih pokušaja prelaska u EU.
- Ako bove nisu tamo u reci, to izaziva mnogo grešaka - objasnio je Belitšev. Rusija takođe blokira GPS signale u tom području, što otežava nadzor letelica ili dronova i otkrivanje krijumčara.
Južno od Narve, granica se proteže 126 kilometara kroz jezero Pejpus, a zatim se vijuga ka jugu kroz dva drumska prelaza u Koidulau i Luhamau, u blizini mesta gde je Kohver bio uhapšen. Granica prolazi kroz močvare koje leti predstavljaju prirodnu barijeru, ali zimi postaju čvrste. „To je poput aerodroma zimi,“ rekao je Belitšev. „Tamo možete sleteti avionom ako želite.“
Ulaganja u odbranu i izazovi kadrova
Program u vrednosti od 157 miliona evra ima za cilj jačanje granične bezbednosti u Narvi. Belitšev je naveo da Estonija gradi „zid za dronove“ koji koristi digitalne sisteme za blokiranje neprijateljskih bespilotnih letelica. Planira se i angažovanje policijskih rezervista širom zemlje kako bi se pružila podrška u slučaju većih incidenata, uz 29.000 volontera koji već treniraju u okviru Estonske odbrambene lige.
Ipak, povećanje broja pripadnika nije lako u regionima poput Narve, gde kandidati moraju tečno govoriti estonski i posedovati državljanstvo da bi mogli raditi u policiji. „U ovoj regiji uvek imamo problem da pronađemo nove policajce,“ naveo je Belitšev.
Istorijske i kulturne tenzije
Unutar impresivne tvrđave Narva na obali reke, direktorka gradskog muzeja Marija Smorževskih-Smirnova istakla je izazove u borbi protiv informacionog rata Moskve. Njena odluka da pokrene izložbu „Narva 44“, koja prikazuje uništenje grada tokom Drugog svetskog rata od strane sovjetskih snaga, izazvala je gnev lokalnih vlasti.
Dodatne kontroverze izazvalo je postavljanje transparenta sa porukom „Putin je ratni zločinac“ na tvrđavu tokom proslave Dana pobede u maju.
Napetosti na mostu
Iako je Finska zatvorila sve svoje kopnene granične prelaze s Rusijom, Estonija održava most u Narvi otvorenim za pešački saobraćaj. Na graničnom prelazu, dugi redovi putnika čekaju u snegu na ulaz u Rusiju, često se žaleći na dugotrajne provere.
Belitšev je rekao da Rusi namerno usporavaju saobraćaj kako bi podstakli negativne emocije prema estonskim vlastima. - Ako želite ući u Rusiju, to ne bi trebalo biti prijatno - zaključio je on.