JAS-39 GRIPEN, SU-57 ILI RAFAL: Bivši vazdušni maršal IAF nagoveštava koji borbeni avion bi mogao čuva indijsko nebo (VIDEO)
ŠVEDSKI odbrambeni i bezbednosni gigant Saab prikazao je potunu repliku svog borbenog aviona Gripen E (FSR) u Bengaluru, Indija.
Ovaj potez se poklapa sa intenziviranim nastojanjem Saaba da izveze avion u Indiju u okviru programa višenamenskih borbenih aviona (MRFA).
Model u punom obimu je prikazan 9. decembra kao deo bezbednosnog dijaloga u Bangaloru, čiji su zajednički domaćini Takshashila Institution i Dynamatic Technologies. Na kraju će, eventualno, biti javno izložen na dugo očekivanom aeromitingu Aero Indija-2025 (Aero India-2025) koji će se održati između 10. i 14. februara.
Kent Ake Molin, šef programa Gripena za Indiju, izražavajući nadu za Gripen na predstojećem aeromitingu rekao je: „Danas počinjemo naše učešće na Aero India 2025. Oduševljeni smo što možemo da pružimo pregled pune replike Gripena E u pozadini bezbednosnih dijaloga u Bangaloru, i nadamo se da ćemo se uključiti u smislene dijaloge tokom sesije.”
Ovo dolazi u trenutku kada Saab agresivno predstavlja avion u Indiji u okviru svog takmičenja za ugovor za nabavku višenamenskog borbenog aviona (MRFA) i obećava isporuku u rekordnom roku.
Indijsko vazduhoplovstvo (IAF) izdalo je Zahtev za informacije (RFI) za kupovinu 114 borbenih aviona u okviru MRFA u 2018. Čak sedam proizvođača aviona odgovorilo je na RFI, uključujući Boing (F/A-18E/F Super Hornet i F -15EKS Igl 2), Lokid Martin (F-21, varijanta F-16 sa 14 specifičnih prilagođavanja za Indiju), Daso (Rafal), Jurofajter (Tajfun), Saab (JAS-39 Gripen E/F) i ruske firme sa (MiG-35 i Suhoj Su-35).
Od tada nije bilo napretka, a program je ostao u limbu. Međutim, očekuje se da će se takmičenje konačno otvoriti, a IAF gleda ka smanjenju snage eskadrila i značajna kašnjenja u uvođenju Tejasa. U stvari, IAF sada čeka na Prihvatanje neophodnosti (AoN) od Vlade Indije (GoI) da objavi tender za novi višenamenski avion.
Iako nekoliko kandidata želi da poništi ugovor sa velikim ulaznicama, čini se da niko nije toliko entuzijastičan kao SAAB.
SAAB JE ZASLADIO PONUDU
SAAB je prisutan od 2018. godine, kada su indijske vazduhoplovne snage prvi put izdale RFI za MRCA.
Teren je obnovljen u avgustu prošle godine kada je SAAB napisao u postu na Iks: „Saab će ponuditi 114 najsavremenijih Gripen E lovaca kao deo svog odgovora na predstojeći IAF RFP. Sa Gripenom E, Indija će dobiti borbenu vazdušnu sposobnost sledeće generacije i dostupnost svetske klase – spremna da se suoči sa bilo kojom pretnjom, bilo kada, bilo gde, sa bilo koje disperzovane lokacije.”
U oktobru je Saab rekao da će isporučiti prvi avion Gripen-E/F IAF-u u roku od tri godine ako mu bude dodeljen ugovor.
Pored toga, Kent-Ake Molin, šef Gripena za Indiju, otkrio je da kompanija već istražuje mogućnosti proizvodnje u Indiji kako bi u potpunosti prenela tehnologiju u zemlju, apelirajući tako na aspiracije IAF-a za domaću proizvodnju lovaca.
IAF želi da nabavi MRFA u skladu sa politikom „Make in India“, gde će se avioni proizvoditi po licenci u Indiji, podstičući lokalnu industriju zemlje i omogućavajući IAF-u da nadogradi i modifikuje avion lokalno bez ikakvih prepreka.
Saab je, sa svoje strane, razumeo zadatak. „Predviđamo da možemo da uspostavimo proizvodnju u punom obimu u Indiji, koja će uključivati sve, ne samo okvir aviona, već i sisteme i softver. Imamo plan da brzo odomaćimo platformu. Imali smo povoljne razgovore sa mnoštvom privatnih partnera koji će nas podržati u našim naporima u vezi sa usvajanjem platforme“, saopštili su iz kompanije.
Jednomotorni Gripen E je jedan od najmodernijih borbenih aviona na takmičenju. Saab opisuje Gripen-E kao „Dizajniran da porazi svakog protivnika. Napravljen za napredne vazduhoplovne snage, Gripen E uključuje najsavremenije tehnologije, najnovije sisteme, senzore, oružje i funkcija kako bi osigurao prednost u borbi, pružajući superiornost u vazduhu u veoma spornim okruženjima. Tiho umrežavanje i potpuna fuzija senzora kroz taktičku vazdušnu jedinicu da zaslepi i zbuni neprijatelja."
Međutim, kao i drugi takmičari u borbi, Gripen-E je avion generacije 4+, dok Indija možda istražuje lovac pete generacije kako bi odvratila svoje rivale, Kinu i Pakistan.
IMA LI GRIPEN ŠANSE?
Geopolitička i bezbednosna realnost su se promenile otkako je IAF prvi put pokrenuo RFI za nabavku borbenih lovaca u okviru MRFA.
Kina je već proizvela i uvela preko 200 stelt lovaca J-20 pete generacije u svih pet komandi. Konstantno nadograđuje avion kako bi dodao “više zuba” njegovoj borbenoj moći. Neki od ovih J-20 su takođe bili raspoređeni u blizini sporne linije stvarne kontrole (LAC) u prošlosti, šaljući zvona za uzbunu u Nju Delhiju.
Pored ovoga, Kina je predstavila još jedan stelt avion — J-35A za Vazduhoplovstvo PLA (Pakistansko ratno vazduhoplovstvo) na svom vazdušnom sajmu u Džuhaju održanom prošlog meseca.
Pored toga, Pakistan će verovatno nabaviti i avion pete generacije. Nedavni izveštaji pakistanskih medija tvrde da je pakistanska vlada odobrila nabavku stelt lovaca J-35A iz Kine. Predviđeno je da avion uđe u upotrebu u roku od 24 meseca od potpisivanja sporazuma.
Ako se radi o ovim izveštajima, PAF će verovatno imati dve eskadrile J-35A, sa ukupno oko 40 lovaca, dok će PLAAF možda imati oko 1000 J-20 u službi do ulaska u upotrebu prvog indijskog avion pete generacije, AMCA.
To u suštini znači da IAF neće imati nikakve stelt mlaznjake oko deceniju - stvarajući jaz u sposobnostima između Indije i njenih suseda.
Na pitanje da li IAF treba da odustane od planova za nabavku aviona 4+ generacije i da se umesto toga odluči za lovac pete generacije, maršal vazduhoplovstva Anil Khosla (Air Marshal Anil Khosla)(u penziji) rekao je za EurAsian Times: „Ne, ne bi trebalo da ga napustimo. Hitna potreba ovog momenta je da povećamo naš kapacitet za borbu i povećamo snagu naših lovaca. Moramo da nabavimo avione u okviru procesa sporazuma o MRFA kako bismo popunili prazninu, ubrzali projekat, povećali stopu proizvodnje Tejas Mk-1A i Mk-2 i ubrzali projekat AMCA.
Na pitanje da li bi Gripen najbolje odgovarao, vazdušni maršal Khosla je rekao: „Preporučujem da se odlučite za već testirani i indukovani avion Rafal (u fazama). Dodavanje drugog tipa aviona će dodati već raznoliki inventar. Većina kandidata nudi navedene pogodnosti (ToT, Make in India, itd.). Potrebno je proceniti obim ovih ponuda. Međutim, idite na Gripen ako je posao unosan i pruža maksimalan profit za novac.”
Maršal vazduhoplovstva Khosla je naglasio: „Faktori poput troškova životnog ciklusa, transfera tehnologije, proizvodnje u Indiji, rasporeda isporuke, performansi aviona, kompatibilnosti sa već postojećim sistemima i oružjem, itd. biće odlučujući faktori.
Ipak, nabavka lovca pete generacije je svakako dug put za Indiju. Do sada, samo tri zemlje u svetu imaju stelt lovce pete generacije — Kina, Sjedinjene Države i Rusija. Kineski avioni su van granica Indije – ostavljajući američki F-35 Lajting 2 i ruski Su-57 kao jedine opcije.
Nabavka F-35 je puna prepreka jer Indija koristi sistem protivvazdušne odbrane S-400, crvenu liniju za Sjedinjene Države koja je dovela do izbacivanja Turske iz konzorcijuma F-35. Štaviše, čak i kada bi SAD odobrile prodaju aviona Indiji, to bi verovatno bilo bez „transfera tehnologije“ i sa mnoštvom ograničenja vezanih za rad aviona. Ovo praktično čini kupovinu F-35 neodrživom za Indiju.
S druge strane, Rusija je obnovila teren za svoje avione Su-57 za Indiju, naglašavajući poboljšanja stelta, avionike i borbenih sposobnosti, uključujući integraciju hipersoničnog oružja. Rusija je smanjila cenu aviona i možda prihvati jedinstveni mehanizam plaćanja u indijskim rupijama kako bi privukla Nju Delhi.
Međutim, izazovi i dalje postoje jer Rusija možda nije uključena u potpuni transfer tehnologije, a činjenica da avion nije testiran u borbi može biti još jedan faktor za nevoljnost Indije. Strah od američkih sankcija povećava pritisak. Ono što je najvažnije, osakaćena od Ukrajine, ostaje veliko pitanje da li Moskva može da isporuči avion Indiji na vreme.
Na kraju, odluka Indije će odražavati njenu ukupnu strategiju odbrane, koja balansira njene dugoročne ciljeve regionalnog uticaja i tehnološke autonomije i njene trenutne bezbednosne zahteve.
(eurasiantimes.com/ Sakshi Tivari)
BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje