''OVO JE VRSTA HRABROSTI KOJA NAM JE DANAS ZAISTA POTREBNA'' Otkriveno iz kojeg književnog dela kineski lider crpki nadahnuće

Novosti online 15. 12. 2024. u 18:36

KINESKI lider Si Đinping često se obraća ruskoj istorijskoj i književnoj tradiciji, izvor njegove inspiracije može se smatrati roman Nikolaja Černjiševskog ''Šta da se radi?'', navodi se u kolumni Džona Garnoa i Sema Četvina Džordža, analitičara australijskog Garnaut Global, objavljenoj u Njujork tajmsu.

Foto: Szilard Koszticsak/MTI via AP

Si je pomenuo ovaj roman tokom svog govora na samitu BRIKS-a u Kazanju u oktobru ove godine.

- Ruski pisac Černiševski u romanu „Šta da se radi“ čini junaka čovekom sa izuzetno snažnom voljom i odlučnošću u postizanju svojih ciljeva. Ovo je vrsta hrabrosti koja nam je danas zaista potrebna. Što je era složenija, to je važnije uporno se boriti, pokazujući nepokolebljivu volju, avangardnu hrabrost i sposobnost da se odgovori na promene - rekao je tada Si.

Černiševski je napisao ovaj roman 1862-1863, dok je služio kaznu u Petropavlovskoj tvrđavi. Delo je prošlo cenzuru i bilo objavljeno. Ljubavna priča glavnih likova - Vere Pavlovne, njenog muža Lopuhova i njegovog prijatelja i njenog drugog muža Kirsanova - u romanu je prepletena sa filozofskim idejama Černiševskog o „novim ljudima“, koje autor opisuje u romanu.

Sijevu pažnju, kako se navodi u kolumni privukao je sporedni lik u romanu – Rahmetov, prijatelj Kirsanova. Poglavlje koje opisuje ovog heroja zove se „Posebna osoba“. Rahmetov vežba, vrši teške fizičke poslove, čak je pokušao da spava na eksperima. Slika Rahmetova pokazuje standardnog revolucionara.

Kineski lider je rekao da je čitao roman kao tinejdžer dok je živeo na selu. On je bio inspirisan Rahmetovljevim asketskim načinom života i čak je pokušao da spava bez dušeka, da se tušira ​​hladnom vodom i da izlazi napolje po lošem vremenu kako bi ojačao svoju volju.

(Sputnjik)

BONUS VIDEO: VODENA KAPIJA: Kinezi u čast prvog leta iz Beograda za Guangdžou

Pogledajte više